|
  Röjsel & Edvardsson fullföljde VM-debuten med klassvinst i Rally Sweden! PRESSRELEASE
Daniel Röjsel och rutinerade co-drivern Nicklas Edvardsson fullföljde ett stort mål med denna säsong genom att ta sig till slutmålet i Rally Sweden och dessutom segra i klassen för tvåhjulsdrivna bilar i deras Ford Fiesta R2 Ecoboost.
Det milda vädret i början på februari gjorde att orosmolnen för att ett av Sveriges största sportevenemang, Rally Sweden, växte sig allt större och så sent som måndagen innan tävlingshelgen kom beskedet om att tävlingen skulle köras, dock med drygt halva längden av vad som var planerat från början.
Under torsdagskvällen skulle tävlingen inledas med superspecial på Färjestadstravet men det blev istället en ceremoniell start på rallyt med intervjuer och andra shower som lockade publiken trots allt.
Det som såg så mörkt ut blev betydligt ljusare när Daniel och Nicklas begav sig ut på första sträckan i Torsby under fredag morgon. Vägen var spolad och minusgraderna i kombination med lätt snöfall förändrade förhållandena drastiskt. Arrangören hade lagt ner ett enormt jobb och få hade väntat sig att det skulle förändras till något så mycket bättre mot hur det var i början på veckan.
-Vi trodde inte att det skulle bli så hår bra, särskilt inte Torsbysträckan som var riktigt mjuk och sönderkörd på reccen, säger Nicklas.
Efter Torsby var det en resa mot Norge som väntade. SS3, Röjden, kördes över Norska gränsen och här var det gott om vinter med snö och kyla. Ecoboost-Fiestan passade som handen i handsken på dom isiga vägarna. SS4, Svullrya, gick längre in i Norge men bjöd dock på en del grusiga partier vilket ändå inte verkade ställa till problem för Pirelli-däcken.
Innan resan fortsatte tillbaka till Sverige igen var det regrouping i Norska Kirkenaer där ekipagen hade möjlighet att fylla på med lite energi och byta däck. Daniel och Nicklas bytte endast de fyra däck som satt på bilen då de två reservhjul som var förberedda i bilen aldrig behövde användas på dagens första etapp. Eftermiddagsetappen fortsatte samma väg tillbaka mot Karlstad igen med samma sträckor som under förmiddagen. På Svullrya 2 med nya däck hade Daniel en bra känsla i körningen och med noter levererade perfekt av Nicklas klockades de på en tid som var 40 sekunder snabbare än första vändan på den nästan 2.5 mil långa sträckan. Röjden 2 och Torsby 2 gick problemfritt och även här var sträcktiderna bättre än förmiddagen. Etappen avslutades med en 45 minuter lång service i Karlstad.
Lördagen innehöll Vargåsen-sträckan där det berömda Colins Crest är beläget samt Fredriksberg, klassiska Rämmen och superspecialen på Färjestadstravet.
Dagen började med Fredriksberg där Daniel och Nicklas öppnade starkt för att sedan flyga över Colins Crest på Vargåsen. Innan eftermiddagsetappen kördes fick de återigen nya däck och likt fredagen behövdes bara fyra stycken nya läggas på bilen.
Rämmen var först ut under eftermiddagen. Detta var den första sträckan som påverkats riktigt hårt av mildvädret och mycket lösgrus låg ovanpå den frysta vägen. Ford-ekipaget fick även passera en Mini Cooper WRC som fått punktering och körde sakta på sträckan. Vägen tog även hårt på däcken så till andra vändan på Vargåsen lades de båda reservhjulen på bilen i fram. De kapade ytterligare tid på den 2.6 mil långa sträckan och fick flyga ännu en gång på Colins Crest.
Dagen avslutades med superspecialen i Karlstad inför en stor publik som fyllde både läktare och ståplatser runt banan. Här kördes två mot två och Daniel och Nicklas drog det längsta strået och vann över en konkurrent från Ukraina i en fyrhjulsdriven WRC-bil!
-Höjdpunkten idag var definitivt Vargåsen. Jag tror inte det fanns mer än hundra meter där det inte stod åskådare längs den närmare 2.5 mil långa sträckan. Helt otroligt häftigt, dom sköt till och med fyrverkerier på sträckan när vi passerade, säger Daniel.
Då Lesjöfors strukits avslutades rallyt på Värmullsåsen under söndagen. Ecoboost-Forden gick utan problem på denna utmanande sträcka som avslutades i en slalombacke och ekipaget kunde korsa mållinjen som segrare i klassen för tvåhjulsdrivna bilar med över sex minuter och hamnade på en 28:e plats totalt före närmare ett dussintal fyrhjulsdrivna bilar.
-Vilken ära att få åka över rampen på torget i Karlstad och att kunna gå imål i en VM-tävling, min första VM-tävling. Måste även tacka all support på sociala medier och inte minst all publik som hejjat fram oss under tävlingen säger Daniel.
Johan Paananen, regionchef servicemarknad på Ford Sverige, följde tävlingen på plats hela helgen och var mycket nöjd med vad han sett.
-Så jäkla roligt! Är så glad för vad jag har sett under sträckorna och det stöd teamet har fått under deras framfart. Daniel och Nicklas har skött sig exemplariskt och det hade inte kunnat gå så mycket bättre. En av höjdpunkterna var när de lyckades slå en WRC-bil på Färjestadstravet och fick publiken att jubla. Detta är helt grymt och bevisar hur bra våran motor på endast en liter är, säger Johan.
Fords VM-team, brittiska M-sport, som byggt bilen visade intresse under tävlingen och imponerades av sträcktiderna Daniel och Nicklas åstadkom. Teamet fick teknisk support under helgen och M-sport var mycket intresserade av att bilen skulle fungera problemfritt då Daniels bil fortfarande är den enda och första som går i dessa väderförhållanden.
Efter dessa veckor i rallyts tecken är dock inte vilan långvarig. Redan om knappt två veckor drar deltävling två i rally-SM igång med Östersund Winter Rally där det väntas stabila vinterförhållanden
» Pressrelease från Daniel Röjsel Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-02-16 08:01:25
|
|
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
4,12km Ruuhimäki inleder det finska VM-rallyt, Secto Rally Finland - sträckan används då som shakedown inför rallyt och startar 08:01 svensk tid under torsdagens morgon.
Först ut går man i VM tabellens ordning med Rally1 ekipagen först, följer gör WRC2 eliten där vi hittar Svenskt genom Oliver So...Publicerad: 2025-07-30 14:39:03
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
Kullingstrofén med närmare 200 ekipage till start från Herrljunga Folkets Park på lördag, arrangör Kullings MS. De tävlande ska köra fyra specialsträckor på 47km runt Herrljunga.
För fyrhjulsdrift 16 deltagare till start, leder cupen inför helgens deltävling gör Håkan Rönnebring som har Kim Nydén t...Publicerad: 2025-07-30 11:43:03
16 sträckor i helgens Rallye ADAC Mittelrhein, Andervang till start.
Årets Rallye ADAC Mittelrhein ingår i nationella mästerskap för Tyskland, Holland och Luxemburg - även regionala mästerskap som Euro Rallye Trophé likt tyska nationella klasser.
165km asfalt med 16 sträckor, lördagen körs med fyra sträckor som används tre gånger under dagen, halvtimmans service m...Publicerad: 2025-07-30 09:03:07
Tom Kristensson bland Svenskarna hos Tuthill till East African Safari Classic Rally.
Den 5-13:e december körs East African Safari Classic Rally, det klassiska Safarirallyt med historiska bilar. Tre specialsträckor per dag, först fyra tävlingsdagar följt av en vilodag med extra service av bilarna. Efter det de sista fyra dagarna, 228 mil special fördelat på 24 sträckor! Ett snitt med...Publicerad: 2025-07-30 06:02:29
Inför Secto Rally Finland, tidsplan, startfält och länkar.
Årets nionde WRC deltävling är helgens Secto Rally Finland, rallyt inleds med shakedown torsdag morgon och första sträckan inne i Jyväskylä under kvällen. Fredagen går för fyra sträckor dubbelt innan man åter avslutar inne i Jyväskylä, knappt 12 mil special.
Längsta dagen är lördagen, fyra sträcko...Publicerad: 2025-07-29 16:03:58
Onsdag kväll dags för Mittsverigesprinten SMK By Night 2. På onsdag körs Mittsverigesprinten SMK By Night 2, en kvällstävling hos SMK Sundsvall. Alla deltagare kör två gånger på den 2,7km långa sträckan, eventuellt en tredje gång om det finns tid beroende på antal tävlande. Första start klockan 18:00 och totalt se 14 ekipage i listan varav åtta i rallyklas...Publicerad: 2025-07-29 09:03:30
Rally SM återvänder till Hässleholm när medaljstriderna hettar till.
SM-säsongen går in på sluttampen när det den 8–9 augusti är dags för årets fjärde och näst sista deltävling i Rally SM. Snapphanerallyt avgörs traditionsenligt i Hässleholm, och startfältet bjuder på toppnamn i samtliga klasser.
Tävlingen inleds under fredagskvällen med en centrumnära, publikvänl...Publicerad: 2025-07-29 06:01:56
En sträcka tre gånger, YRC-Sprinten på gång i Vallentuna. Vallentuna MK bjuder in till YRC-Sprinten den fjortonde september, tävlingen avgörs på ca 3,5km klassisk byväg av god standard med både kurviga partier och snabba där det krävs att ekipagen är med från första stund, men där bilarna även har möjlighet att sträcka ut.
Sträckan körs tre gånger och r...Publicerad: 2025-07-28 15:06:55
Publikinfo, sträcktips och programförsäljning inför Kullingstrofén 2025!
Till helgen dags för Kullingstrofén, årets sommarklassiker som med både återbud och efteranmälningar gett i skrivande stund exakt 200 tävlande vid sidan om fem föråkare som jagar poäng i bland annat Svenska RallyCupen.
Klubben ger lite publiktips, lite info om sträckor och publikplatser. ...Publicerad: 2025-07-28 14:03:46
|
|
Tidigare nyheter:
Inför Secto Rally Finland, tidsplan, startfält och länkar.
Onsdag kväll dags för Mittsverigesprinten SMK By Night 2.
Rally SM återvänder till Hässleholm när medaljstriderna hettar till.
En sträcka tre gånger, YRC-Sprinten på gång i Vallentuna.
Publikinfo, sträcktips och programförsäljning inför Kullingstrofén 2025!
TV-tablå för helgens WRC Secto Rally Finland.
Solberg tog Toyotas 100:e seger, nio Svenska segrar för tillverkaren.
Så körs Rallye Monte Carlo 2026 - enda presenterade i WRC kalendern.
Svalt SM-intresse för KR Snapphanerallyt - 56 bilar till Skåne.
Junior VM åkare vann totalt i HYAcenter Ralli - Grahn vann Rally2-klassen!
Nordh körde hem Bilam Mästarmöte för Svenska SprintRallyCupen.
Kankkunen och Grönholm kör uppvisning i Secto Rally Finland.
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, Tom Carlsson andre rallyutställare.
Följ lördagen med Bilam Mästarmöte och HYAcenter Ralli.
Testa regularity, gör det i XII:e Västgötarundan Regularity.
Wilson ny boss för bilsporten inom FIA.
Lördagens rally, Bilam Mästarmöte hos Älmhults MK.
Rikspokalen gör comeback, final i Västras DM.
Svenskt i helgens HYAcenter Ralli, totalt 60 bilar för sex sträckor.
Nya WRC reglementet tar form, så blir 2027-2036 års WRC-bilar.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
|