|
 SM-guld i Rally ger 15 000 kronor! PRESSRELEASE
15 000 kronor till de ekipage som koras till svenska mästare, oavsett klass. Det, och mycket annat, står klart när reglerna för prispotten är klara.
Varje arrangör (utom SM-Sprinten) avsätter 500 kronor per startande i sin SM-deltävling till en prispott. Nu har föreningen MAS, Motorarrangörerna i Sverige, tagit beslut om hur pengarna ska fördelas, och grundtanken är att antalet priser i klassen avgörs av hur många startande det har varit sammanlagt under säsongen.
– Vi hade hoppats på fler startande, så klart. Det gör man väl alltid, men det faktum att vi inte kom upp i 70 ekipage per tävling i vintras påverkar prispotten, säger ordförande Lars Mattsson.
Det blir ändå en bra slant att fördela efter finalen i Uppsala. Varje guldekipage får 15 000 kronor. I klass Trimmat 2WD får också silverduon 10 000 kronor, medan även bronsmedaljören i klasserna 3-6 premieras med 7 500 kronor.
Dessa priser är garanterade, men kan komma att graderas upp.
– Absolut! Det beror helt på det totala antalet startande i klassen under året, fortsätter Mattsson.
Förutom prispengarna till ovan nämnda medaljörer ska också ett antal priser på 5 000 kronor lottas ut. Även det antalet påverkas av hur många startande det är under året.
–Tidigare sa vi att det krävdes start i minst fem av deltävlingarna, men det beslutet ska vi nog ompröva så jag ber att få återkomma, säger Lars Mattsson.
Tack vare generösa samarbetspartners delas ett antal presentkort ut.
– Här har vi naturligtvis lyssnat till sponsorernas önskemål vad gäller pris till speciell klass, säger Mattsson.
Listan på presentkort är i dagsläget som följer:
- Tractive Motorsport Transmission ett pris på 15 000 kr till vinnaren i klass 6, samt ett pris på 10 000 kr till en som utses av Tractive.
- GN Motorsport ett pris på 5 000 kr klass 5.
- Rallyshop ett pris på 5 000 kr till klass 5.
- Skruvat ett pris till varje klass på 5000 kr.
Prispottens fördelning i korthet:
1:a pris 15000 kr, 2:a pris 10000 kr, 3:e 7500 kr
Klass 1 Otrimmat 2WD – 1 pris
Klass 2 Trimmat 2 WD – 2 priser
Klass 3 – 6 – 3 priser
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-04-29 17:11:04
|
|
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
Efter en vår fylld av intensiva tävlingar i både VM, EM och Italien är Mille Johansson och Johan Grönvall tillbaka i Junior WRC – och redo att ladda fullt i jakten på VM-guldet. Med två deltävlingar kvar ligger duon tvåa i tabellen, bara sju poäng bakom australiensaren Taylor Gill inför helgens klas...Publicerad: 2025-07-31 07:57:57
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Torsdag förmiddag dags för shakedown inför Secto Rally Finland, det är 4,12km av kända Ruuhimäki som nyttjas för ändamålet. En minut över åtta statar Ott Tänak först och följs av Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä - första vändan går i VM tabellens ordning.
För WRC2 klassen är det v...Publicerad: 2025-07-31 06:06:53
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
4,12km Ruuhimäki inleder det finska VM-rallyt, Secto Rally Finland - sträckan används då som shakedown inför rallyt och startar 08:01 svensk tid under torsdagens morgon.
Först ut går man i VM tabellens ordning med Rally1 ekipagen först, följer gör WRC2 eliten där vi hittar Svenskt genom Oliver So...Publicerad: 2025-07-30 14:39:03
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
Kullingstrofén med närmare 200 ekipage till start från Herrljunga Folkets Park på lördag, arrangör Kullings MS. De tävlande ska köra fyra specialsträckor på 47km runt Herrljunga.
För fyrhjulsdrift 16 deltagare till start, leder cupen inför helgens deltävling gör Håkan Rönnebring som har Kim Nydén t...Publicerad: 2025-07-30 11:43:03
|
| |
|
|
|