|
 Klart för Dackefejden, en grundbult i VOC serierna. PRESSRELEASE
Rally Dackefejden är en tävling med särställning i VOC Mekonomen Rallys seriesystem. Den har under en rad år varit en grundbult i klassens båda grusrallyserier - SverigeSerien och SommarSerien. Hela 75 VOC Mekonomen Rallybilar till start är en garanti för hårda duster och högklassig rallyunderhållning för den vanligtvis månghövdade rallypubliken i Växjöskogarna.
Att VOC Mekonomen Rallys sommarsäsong innehåller ett besök på Dackefejden i Växjö är en mångårig och kär tradition.
De senast åren har det varit skogarna kring Lessebo som utgjort arenan, men i år är det ett helt annat rally med bas inne i själva Växjö, berättar klassansvarig Roger Fransson. Det här är en av anledningarna till Wäxjö MS har en stabil plats i våra serie, trots att det är samma arrangör så är det helt enkelt inte samma rally vi pratar om från år till år.
Blir det Tom Thomasson eller Kim Nilsson i Elit A?
Konkurrensen i VOC Mekonomen Rally högsta elitklass är alltid stentufft. Det är en hel rad förare som kan och vill vinna.
Kim leder SverigeSerien inför Växjö men saknar fortfarande sin hett eftertraktade seger. Tom hoppade å sin sida på SverigeSerien efter vintersäsongen men har sedan dess hunnit med seger i Kristianstad och senaste också i SommarSerie-deltävlingen i Flen. Jag håller nog trots allt Tom som lite favorit i den fejden, men det kommer att bli stenhårt.
Men de båda är långt ifrån ensamma.
Vinnaren i vinterserien, Niklas ”Nibbe” Nilsson, har ännu inte fått till det riktigt i år på grusunderlag. Han är jättesugen. Men en som jag tror är ännu mer sugen på revansch efter avåkningen senast i Flen är snabba Mattias Andersson. Passar vägkaraktären honom så kan det mycket väl vara han som lyfter den största pokalen på lördag afton.
André Nygren eller Robin Liljegren i Elit B?
Om vi som ovan beskriver VOC Mekonomen Rallys högsta elitklass som stentuff konkurrens så blir det tom svårt att hitta ett passande superlativ för Elit B där konkurrensen om möjligt är ännu värre.
Även om detta i det närmaste är omöjligt att tippa så vågar jag mig ändå på att utnämna klassledaren André Nygren och söderåkaren Robin Liljegren som huvudaspiranter till klassegern. Robin vann i Kristianstad och jag tror att en revanschsugen André trots allt får råda som hårfin favorit till slutseger.
Tro inte att att dessa båda heller får vara ensamma herrar på täppan.
Daniel Thorph vet hur det känns att vinna, den känslan vill han ha igen. Och vad tänker till exempel Oscar Larsson hitta på, kanske är det dags för honom till helgen?
Favoritseger av Emil Andersson i cupklassen?
Cupklassen i VOC Mekonomen Rally är svenskt rallys riktiga plantskola, 2016 är definitivt inget undantag från detta.
I cupklassen tror jag det blir favoritseger av klassledaren Emil Andersson. Jag tror också att det blir det blir de två andra namnen som för närvarande befinner sig på pallplats totalt i SverigeSerien som jagar närmast, Ola Wördin och Patrik Fredriksson. Men ett varningstecken för Emelie Axelsson, hon vann i Laxå förra helgen och skulle gärna ta en seger till.
Isac eller Linus är segertipset bland juniorerna?
Att påstå att VOC Mekonomen Rally och helt fantastiska rallyjuniorer är som två sidor av samma mynt det är definitivt ingen överdrift.
Hos juniorerna har Isac Nordström varit namnet för året. Linus Leander skuggar och leder faktiskt i dagsläget SverigeSerien men detta på en start mer än Isac. En av dom två är jag övertygad kommer att vinna även i Växjö.
Välkomna till till ett riktigt fint rally. På lördag klockan 10.00 går starten.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-06-16 17:35:25
|
|
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...Publicerad: 2025-08-01 20:30:22
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...Publicerad: 2025-08-01 12:37:00
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Klassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...Publicerad: 2025-08-01 08:53:12
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
|
| |
|
|
|