|
  Tidemand redo att gasa i Finland. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand har redan visat prov på stor utveckling under det senaste året och har gjort imponerande starka insatser i de tre VM-rallyn han hittills deltagit i den här säsongen. Han ligger fyra i den totala mästerskapsställningen i WRC 2-klassen och formen är på topp inför helgens Rally Finland.
Rally Finland benämns ofta som Grand Prix på grus och nio av de tio snabbaste VM-tävlingarna har gått här - genom skogar, längs med sjöar och över de stora hopp som är karaktäristiska för rallyt. Till skillnad från WRC-seriens andra fartfyllda event, Rally Polen med sina mjukt flödade och rytmiska sträckor, bjuder de berömda finska rallyvägarna även på tekniska sektioner med bland annat avsmalnande vägar och blinda krön som skymmer svängar där felfria noter och hög koncentration hos både förare och kartläsare är ett måste. Men trots utmaningarna är det inget annat än full gas som gäller i Finland.
- Vi är enormt laddade, säger SKODA-föraren Pontus. De senaste två tävlingarna vi har kört i Litauen och Polen har handlat om fart och vi har haft ett bra tempo och känner att bitarna är på plats för att kunna lyckas riktigt bra. Vi jagar viktiga poäng och är redo att slåss för dem.
I bagaget har Pontus och hans erfarne kartläsare Jonas Andersson en andraplats från Rally Sweden och en seger från Rally Portugal, samt en sjundeplats från Rally Polen, där de hade ledningen när de drabbades av tekniska problem. Det innebär att de har plockat poäng i samtliga VM-deltävlingar som de har deltagit i och ligger på fjärde plats, endast 10 poäng bakom tredje plats. Rally Finland är en möjlighet till både revansch för missad pall i Polen och ett tillfälle att avancera i mästerskapsställningen - även om det blir en allt annat än enkel match.
- Det finska VM-rallyt är en tävling med mycket pondus som många vill vinna, kanske allra mest hemmaförare som Esapekka Lappi och Teemu Suninen som är otroligt skickliga på den här typen av vägar. Det kommer garanterat att bli en stenhård fight redan från start och vi ska göra vårt bästa för att ingå i den. Det är svårt att lägga en plan i förväg, men så snart vi kommer igång ser man snabbt hur man ligger till i förhållande till konkurrenterna och hur man måste tackla tävlingen för att öka sina chanser, säger Pontus.
Rally Finland avgörs mellan torsdag och söndag och universitetsstaden Jyväskylä fylls återigen med rallyfans från hela världen som vill uppleva den välkända tävlingen på nära håll. Störst skara åskådare förväntas som vanligt den legendariska sträckan Ouninpohja, som körs två gånger på lördagen, locka. Tävlingen omfattar 334 kilometer, uppdelat på 24 sträckor i en unik mix av kortare och längre sträckor där hela 43% är nya jämfört med föregående år.
Ställningen i WRC 2 efter sju deltävlingar
1. Elfyn Evans (GBR) 80 poäng
2. Teemu Suninen (FIN) 75 p
3. Nicholas Fuchs (PER) 59 p
4. Pontus Tidemand (SWE) 49 p
5. Hubert Ptaszek (POL) 42 p
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-07-25 09:20:30
|
|
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.
I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...Publicerad: 2025-08-10 19:16:21
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Under söndagen arrangerades Stieg Ekströms Minne av Teknis MC på Hallsbergs Motorstadion, allt överskott från tävlingen gick till Nyckelfondens cancerforskning. Tre åk på den 2,1km långa sträckan väntade under söndagen.
Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg var vassast genom samtliga tre åk, Hilm...Publicerad: 2025-08-10 17:01:18
Hallberg i topp under fredagen, tekniska problem förstörde lördagen i Snapphanerallyt.
Patrik Hallberg och John Stigh fick en riktigt fin start på fredagen med 4 av 4 sträcksegrar i Rally SM deltävlingen Snapphanerallyt. En go känsla som följde med in på lördagsförmiddagen.
På SS6, dagens andra sträcka, fick de dock problem med bilen efter ett lyft, något som orsakade att hela bile...Publicerad: 2025-08-10 10:03:07
Hårda fighter och dramatiska avgöranden i Snapphanerallyt.
Internationella 4WD fick ett rafflande avgörande. Inför Power Stage Hovdala skiljde bara 0,3 sekunder mellan ledande Dennis Rådström/Sunniva Rudi och jagande Kalle Gustafsson/Tom Törngren. Rådström satte ner foten på sista sträckan och säkrade sin tredje seger för året med 6,0 sekunders marginal – e...Publicerad: 2025-08-10 09:17:37
Malm toppade Augustisprinten.
Augustisprinten som tredje och näst sista deltävling i Eskilstuna Sprintcup hos just Eskilstuna MK, tre åk på den 2,2km långa sträckan inne på klubben område.
Dubbelt i topp för arrangörsklubben då Anton Malm tog segern före Pontus Florin, 2,1 sekund mellan dem. Tredjeplatsen för David Dannevall s...Publicerad: 2025-08-10 07:35:33
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Patrik Flodin och Göran Bergsten tog täten direkt i Snapphanerallyt och vann tio av elva sträcksegrar. Men två kilometer från mål på tolfte och avgörande sträckan tvingades de parkera.
– En hållare innanför oljefiltret lossnade och tog med sig oljefiltret och därmed var rallyt över för vår del....Publicerad: 2025-08-09 21:04:44
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Robin Liljegren och Nathalie Nilsson i BMW tar hem Standardklassen efter ss11, klassen fick avsluta sin tävling efter den näst sista sträckan i KR Snapphanerallyt, årets näst sista Rally SM deltävling. Segern skrevs 15,9 sekunder före Arvid Larspers som var bäste Junior SM åkare. Daniel Suvala, Osca...Publicerad: 2025-08-09 18:38:28
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Dennis Rådström och Sunniva Rudi avslutade Rally SM deltävlingen KR Snapphanerallyt med 5,7 sekunders sträckseger före Kalle Gustafsson vilket gav seger med sex sekunder - tätt värre inför avslutningen på Hovdala med andra ord. 1:26 minut bakom är trean Kim Nydén.
I den Nationella 4wd klassen var...Publicerad: 2025-08-09 16:51:44
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Snabba vägar ger små tidsmarginaler, lördagens fyra första sträckor i KR Snapphanerallyt avverkat, Dennis Rådström i Toyota GR Yaris Rally2 uppe i topp efter Hovdala-sträckan där han smet förbi Kalle Gustafsson, 0,2 sekund mellan dem inför eftermiddagens etapp som är en andra vända på förmiddagens s...Publicerad: 2025-08-09 12:28:42
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Söndagsrally när Stieg Ekströms Minne arrangeras av Teknis MC där allt överskott går till Nyckelfondens cancerforskning. Tävlingen körs på en 2,1km slinga som körs tre gånger på Hallsbergs motorstadion med 60-talet bilar.
12 bilar går för Appendix K genom tre klasser, Magnus Nordqvist och Kjell S...Publicerad: 2025-08-09 09:22:04
|
|
Tidigare nyheter:
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Följ lördagen med Snapphanerallyt, Augustisprinten och Bydalsfjällen Up Hill Race.
Snapphanerallyt inleddes med publikfest i Hässleholm.
Hallberg snabbast när Snapphanerallyt inledde - Karlström, Flodin och Olofsson i SM-topp.
Radio & TV-tablå för KR Snapphanerallyt.
Augustisprinten näst sista i årets Eskilstuna Sprintcup.
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
|