|
  Tidemand ser fram emot tuff VM-utmaning på tysk asfalt. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand lämnar grusvägarna bakom sig när det i helgen är dags för hans första VM-rally på asfalt för säsongen. Rally Tyskland är en tävling med svåra, ibland även fruktade, utmaningar som kan fälla den mest erfarne. Det krävs precision, mod och förmåga att snabbt anpassa sig till nya förhållanden. Pontus har bemästrat det förut och är redo att återigen tackla de tyska vägarna, nu för första gången med en SKODA Fabia R5.
I de senaste två VM-deltävlingarna i Polen och Finland har det handlat om höga hastigheter på grusvägar som bjuder in till att trycka gasen i bott. Nu ändras både förutsättningar och utmaningar när VM-cirkusen når Tyskland för höstens mest krävande asfaltrally i så omväxlande miljöer och varierande underlag att det framstår som tre olika tävlingar på en och samma helg.
Rally Tyskland bjuder på specialsträckor genom Moseldalens labyrintiska vingårdar som kräver teknisk skicklighet och inte lämnar någon form av utrymme för misstag. De innehåller många korsningar som lätt förvirrar förarna och det är inte ovanligt att vägarna kantas av bergvägg på ena sidan och ett stup på andra sidan. Det finns även klassiska sträckor på böljande landsvägar och snabba sträckor på högplatån Eifel nära gränsen till Luxemburg. I kontrast till de här vägtyperna besöker man även militärområdet Panzerplatte för tre sprintsträckor och två varv på tävlingens längsta sträcka (40 km). Där väntar några av helgens mest fruktade utmaningar, bland annat i form av hala betongsektioner som lätt förstör däcken och stora stenblock, så kallade "hinkelstein", vilka är designade för att stoppa stridsvagnar.
- Det tyska rallyt är väldigt speciellt när det kommer till underlag just eftersom det är så omväxlande och man hela tiden måste anpassa körstilen efter det. Det är stor skillnad mellan smala, ojämna vägar med många hårnålar, öppna vägar som nästan känns som motorvägar och militärområdet med betongplattor och enorma kantstenar som man definitivt inte vill komma för nära. Vädret kan också snabbt ändra förutsättningarna så det gäller att vara uppmärksam och att vänta det oväntade, berättar Pontus, som svårigheterna till trots har goda minnen från Rally Tyskland - 2013, samma år som han korades till juniorvärldsmästare, vann han JWRC-klassen och 2014 tog han sin första WRC 2-seger här.
Pontus och hans kartläsare Jonas Andersson inledde VM-säsongen med en andraplats i Sverige och en seger i Portugal. I Polen hade de ledningen när ett tekniskt problem satte käppar i hjulen, men de lyckades ändå kämpa sig upp till poängplats. Även i Finland var de med i toppstriden och påväg mot andraplatsen efter en hisnande uppvisning när de fick bryta tävlingen på allra sista sträckan där de blev liggande uppochner efter närkontakt med ett träd. De ligger på femte plats i det totala WRC 2-mästerskapet och än finns det goda chanser att avancera i de resterande tävlingarna. Nu i Tyskland kör de dock inte för VM-poäng, men Pontus ser det som en värdefull chans att fortsätta den fina utvecklingen han visat under året.
- Just den här tävlingen ingår inte i mitt WRC 2-program för året, men jag är väldigt tacksam att SKODA Motorsport och EVEN Management ger mig möjligheten att köra här ändå, säger Pontus. Jag vet hur viktigt det är att skaffa erfarenhet för att lyckas i längden, särskilt i en tekniskt krävande tävling som den här, och nu håller vi dessutom igång VM-tempot inför fortsättningen.
Att ställa om sig från grus till asfalt blir en utmaning för alla deltagare, men många av de startande i WRC 2 klassas som asfaltspecialister och kommer att stå för tufft motstånd. Trots att det här blir Pontus och Jonas första VM-tävling på asfalt för året, så har de redan hunnit med två event i det tjeckiska mästerskapet på just asfalt och där har de båda gångerna kört till sig pallplatser. De fick även en testdag i Österrike under förra veckan och är så förberedda som de kan bli inför helgen.
- Vi kommer till Tyskland utan någon direkt press på oss, men oavsett om vi jagar poäng eller inte så ser vi på den här tävlingen på samma sätt som de övriga. Vi vill självklart få till ett så bra resultat som möjligt och siktar in oss på att utmana våra konkurrenter, det hymlar vi inte om. Men stentufft, det kommer det absolut att bli, säger Pontus.
Tävlingen inleds med shakedown och ceremoniell start i värdstaden Trier på torsdag, sedan väntar tre intensiva tävlingsdagar där drygt 300 km, uppdelat på 18 specialsträckor, ska avverkas.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-08-15 14:31:11
|
|
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
20-årige Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall fortsätter kampen om guldet i Junior WRC. I helgens deltävling i Finland visade de återigen hög fart och tog flest sträcksegrar – men tvingades nöja sig med sjätte plats efter tekniska bekymmer och två punkteringar. Med en tävling kvar ligger d...Publicerad: 2025-08-04 16:48:48
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Finska Secto Rally Finland avgjorde årets nionde WRC deltävling - en fullträff för Toyota Gazoo Racing som maximerade sin poängskörd. Kalle Rovanperä tog genom maximala poäng klivet upp som tvåa i tabellen med tre poäng till ledande Elfyn Evans. Sebastien Ogier upp som trea på delad poäng med fyran ...Publicerad: 2025-08-04 06:03:59
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.
Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...Publicerad: 2025-08-03 20:38:06
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.
Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...Publicerad: 2025-08-03 17:17:35
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.
Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...Publicerad: 2025-08-03 16:46:18
Foto från Kullingstrofén.
Kullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.
Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...Publicerad: 2025-08-03 15:05:57
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...Publicerad: 2025-08-03 14:17:12
|
| |
|
|
|