|
 Axelsson höll när andra föll. PRESSRELEASE
Storfavoriten Jerker Axelsson höll hela vägen i East Sweden Rally. Annars var det många som hade problem när Rally-SM fortsatte i Linköping.
I kungaklassen Trimmat 4WD saknades nyblivne guldmedaljören P-G Andersson och därmed var Jerker Axelsson från Trollhättan den som förväntades vinna. Han gjorde heller ingen besviken.
– Det var utmanande vägar, som alltid här i Östergötland. Den som halkar utanför blir lätt kvar, säger Axelsson.
Han klarade sig helt utan missöden. Det gjorde också junioren Pelle Wilén, som säkrade JSM-guldet i den otrimmade klassen.
Annars inträffade för första gången det att i Otrimmat fyrhjulsdrivet tog sig endast en av sex startade tillbaka till målet vid Saab Arena. Resten parkerade i skogen med tekniska problem eller efter avåkningar.
– Att så många som tio bilar skulle bryta redan på lördag morgon hade jag inte väntat mig. Men det går inte att gena i dikena här runt Linköping, för där finns det sten, säger tävlingsledare Stefan Thaleman.
Av totalt 56 startande nådde endast 31 målrampen efter tio mil körde specialsträckor.
Rally-SM 2016 avslutade med Rally Uppsala den 31/9-1/10.
Klassvinnare blev:
JSM Otrimmat - Jacob Jansson, MK Kopparberg, Ford
JSM Trimmat - Pelle Wilén, Strängnäs AMS, Toyota
Otrimmat 2WD - Christoffer Jacobsson, Gotlands MF Bil, Ford
Trimmat 2WD - Kristian Johansson, Kinds MK, VW
Otrimmat 4WD - Anders Karlsson, Säffle MC, Mitsubishi
Trimamt 4WD - Jerker Axelsson, SMK Trollhättan, Subaru
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-09-10 20:11:57
|
|
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...Publicerad: 2025-08-01 20:30:22
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...Publicerad: 2025-08-01 12:37:00
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Klassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...Publicerad: 2025-08-01 08:53:12
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
|
| |
|
|
|