|
  Svalt intresse för rally VM, endast 34 till Cypern.
Intresset för Rally VM krymper allt eftersom säsongen drar vidare över världen. 43 bilar körde över startrampen när man inledde på Irland, en mindre, 42 bilar i Norge.
Till stundande Rally Cypern ses endast 34 ekipage i den publicerade startlistan. En skrämmande låg siffra, kanske skrämmer konceptet med blandat asfalt och grus, trots att kostnaderna inte blir högre då man använder såväl grusdäck som hjulupphängning. 12 bilar i WRC klassen jämt fördelat över Ford och Citroen. Enda ändringen i fabriksteamen är att Matthew Wilson stiger upp som förare i Stobart då Urmo Aava avstår Cypernresan. Evgeny Novikov och Conrad Rautenbach fortsätter bemanna Citroen Junior Team och som två enbilsteam kommer Petter Solberg och Federico Villagra.
15 bilar ställer till start i produktions klassen, även kallat grupp N VM även om super2000 bilarna är välkomna. Patrik Sandell och Emil Axelsson är enda svenskar i tävlingen, de siktar nu högt på grus efter succén i Norge med RedBull teamets Skoda Fabia. Bernardo Sousa öppnade tufft i Norge med avåkning i sin Fiat Grande Punto, kanske får han bättre fart på Cypern. Nasser Al-Attiyah hoppar på VM tåget i.o.m. Cypern och kör för Autotek teamet i en Subaru Impreza. Nasser har tidigare spekulerats för en sits i RedBull och Skoda men än så länge blir det Subaru. Även Andreas Mikkelsen har diskuterats om en Skoda sits i RedBull men inte heller där är något klart ännu, men det kanske bara är en tidsfråga. Andreas är för övrigt anmäld men kommer inte till start på Cypern. Tre Junior VM ekipage finns i listan, Nicolai Burkart, Michal Kosciuszko och Martin Prokop är de tre musketörerna.
Endast fyra bilar vid sidan om VM klasserna, intressant är en Lada 2112 super1600...
Publicerad:
|
|
|
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
Back SM ihop med Historiska Sprint & Back Cupen i klassiska Röforsloppet där SMK Arboga står för arrangemanget. Back SM åker en deltävling per dag uppför backen, för de historiska bilarna är det deltävling under lördagen.
90-talet åkare under lördagen där 70-talet är rallyåkare, närmare 30 bilar ...Publicerad: 2025-08-20 11:09:51
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Norska Mästerskapet kör vidare med Rally Grimstad, som arrangör KNA Aust-Agder och där väntar 10 specialsträckor på 75km och allt på asfalt. På plats är också Volvo Euro Cup för tävlande vilket ger en rad extra startande.
Totalt 75 ekipage varav nio går i Rally2-klassen där Eyvind Brynildsen, Fra...Publicerad: 2025-08-20 09:01:48
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Danska Mästerskapet kör på med Rally Juelsminde där Motorsport Nordjylland arrangerar under helgen, årets andra deltävling av fyra för säsongen med 50-talet bilar.
Tävlande drar igång lördag morgon, tre sträckor följt av en kortare service innan dem går igen. Timmans service mitt på dagen innan d...Publicerad: 2025-08-20 06:03:38
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Målet för resan var Laxå och ärendet Laxårallyt när SverigeSerien inledde höstdelen av årets serie. Ett som vanligt fantastiskt fint organiserat rally på rallyvägar som klassens utövare bara hade positivt att säga om. Vägar som hade allt var omdömet. Tack Laxå MK och högsta betyg med vidhängande gul...Publicerad: 2025-08-19 18:45:44
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
Det blev en utmanande helg i Tjeckien för 20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika när Rally-EM gästade klassiska Barum Czech Rally Zlín. Med hela EM-eliten på plats och svårkörda asfaltssträckor kämpade den svenska duon sig till en tiondeplats i högsta kl...Publicerad: 2025-08-19 17:05:00
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
WRC-serien på gång till Paraguay i månadsskiftet innan de styr mot Chile för Rally Chile Bio Bio den 11-14:e september. Idag släpptes anmälningslistan för rallyt med totalt 49 ekipage varav 42 tävlar i VM-klasser.
Elva åkare i Rally1.
Elva bilar i Rally1-klassen med Elfyn Evans, Kalle Rov...Publicerad: 2025-08-19 13:17:35
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
För första gången någonsin har Ludvika MS, Kolsva MS och Fagersta MK slagit sig samman för att arrangera en rallytävling. Och nu är Heat Rally Bergslagen, en deltävling i Svenska RallyCupen, mindre än 20 dagar bort. Lördag den 6 september är det dags.
När de tre klubbarna bestämde sig för ett för...Publicerad: 2025-08-19 06:03:25
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
För första gången körs en fullvärdig deltävling i Rally SM i samband med SM-veckan – där den direktsända SM-sprinten också utgör Power Stage i SM-deltävlingen i Karlstad under juni 2026.
Tävlingen blir en ordinarie deltävling i Rally-SM 2026, som avgörs på klassiska värmländska grusvägar. Power S...Publicerad: 2025-08-18 16:53:08
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
|
| |
|
|
|