|
  Tätt och tufft i Vedums Mästerskapet 2009.
103 bilar kom till starten av Vedums Mästerskapet 2009, imponerande är siffran med 25 förare från arrangörsklubben. Arrangör var just Kullings MS som vart annat år med start och mål centralt i Vedum och ett par sträckor precis i utkanten av orten används två gånger. Mycket publik hade letat sig ut till sträckorna även i år trots det väder som varit, årets tävling kördes dock i mestadels soligt men blåsigt höstväder, de mörka skyarna som under resterande helg gjort sig påminda var näst intill bortblåsta när tävlingen drog igång.
Snabbast totalt var Håkan Svensson som kunde kvittera ut ännu en totalseger i sin Mitsubishi. 23 sekunder kom att skilja till Lasse Storm som i sin tur bara hade tre tiondelars sekund till Bengt Thorsell. Den som i övrigt hade segern inom räckhåll med körda tider var Henrik Persson, plockade flera sekunder på den långa sträckan men var tvåa bakom Håkan på den korta sträckan. 2:20 minuter i tillägg gav dock en blygsam sistaplats i klassen istället för en fem sekunds seger.
Med samma tid som totaltrean Thorsell körde också snabbaste 2wd ekipage imål, Leif Peterson. Leif hade ett par sträcksegrar och ett par övrigt bra tider som facit efter dagen men jagades av många i en tuff klass. Tvåa slutade Stefan Wass som var 2,4 sekunder bakom vid tävlingens slut, tredjeplatsen gick till Per Löfqvist som bara var knappt fem sekunder bakom vinnaren. Anders Persson och Johan Waldner körde in på platserna bakom. Robin Sandberg skulle ha agerat co-driver men fick byta om till förare i en inlånad Opel Ascona B, körningen såg aningen kantig ut men resulterade i en sjätteplats i tuffa a-förare 2wd. Hemmaseger blev det genom Hasse Ericsson från arrangerande Kullings MS, nästan exakt tio sekunder kom att skilja till Daniel Molin med Ulf Grolander som trea i b-förarklassen. Bäst bland c-förarna var Dals MK´s Conny Jernås i en Volvo 240 - 2,6 sekund före Fredrik Funk i en Suzuki Swift och trea följde Mikael Kerttu.
Tätt även i otrimmat.
Vad det gäller de otrimmade klasserna rattade Carl Öberg bäst i grupp E. Även om åtta sekunder skiljde till tvåan Per Johansson var det tätt i klassen, bakom följde Carl-Magnus Ivarsson, Conny Andersson, Jan Wigertsson och Fredrik Johansson - alla inom sju sekunder. Kinds Fredrik Karlander var bäst i en stor sammanslagen Volvo Originalklass. Karlander körde imål 2,3 sekunder före Carl Naumer och Jimmy Wessbo från arrangörsklubben. Knutte Edenholm och Anders Johansson körde in på platserna efter. Klassexan Martin Karlsson var bäste c-förare före Lars Markusson. Sebastian Johansson vann stort i ungdomsrallyklassen före Frida Axelsson.
Tävlingen fick åter bra betyg av förarna där det var många positiva röster kring arrangemanget! Många är nog de som är tillbaka igen om två år för att köra till sig ett par säckar "ved och potäter" som bland mycket annat, stod på prisbordet!
* Resultatlista, se "Rally".
Publicerad:
|
|
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Målet för resan var Laxå och ärendet Laxårallyt när SverigeSerien inledde höstdelen av årets serie. Ett som vanligt fantastiskt fint organiserat rally på rallyvägar som klassens utövare bara hade positivt att säga om. Vägar som hade allt var omdömet. Tack Laxå MK och högsta betyg med vidhängande gul...Publicerad: 2025-08-19 18:45:44
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
Det blev en utmanande helg i Tjeckien för 20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika när Rally-EM gästade klassiska Barum Czech Rally Zlín. Med hela EM-eliten på plats och svårkörda asfaltssträckor kämpade den svenska duon sig till en tiondeplats i högsta kl...Publicerad: 2025-08-19 17:05:00
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
WRC-serien på gång till Paraguay i månadsskiftet innan de styr mot Chile för Rally Chile Bio Bio den 11-14:e september. Idag släpptes anmälningslistan för rallyt med totalt 49 ekipage varav 42 tävlar i VM-klasser.
Elva åkare i Rally1.
Elva bilar i Rally1-klassen med Elfyn Evans, Kalle Rov...Publicerad: 2025-08-19 13:17:35
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
För första gången någonsin har Ludvika MS, Kolsva MS och Fagersta MK slagit sig samman för att arrangera en rallytävling. Och nu är Heat Rally Bergslagen, en deltävling i Svenska RallyCupen, mindre än 20 dagar bort. Lördag den 6 september är det dags.
När de tre klubbarna bestämde sig för ett för...Publicerad: 2025-08-19 06:03:25
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
För första gången körs en fullvärdig deltävling i Rally SM i samband med SM-veckan – där den direktsända SM-sprinten också utgör Power Stage i SM-deltävlingen i Karlstad under juni 2026.
Tävlingen blir en ordinarie deltävling i Rally-SM 2026, som avgörs på klassiska värmländska grusvägar. Power S...Publicerad: 2025-08-18 16:53:08
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
|
| |
|
|
|