NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Adielsson trea i Brittiska Mästerskapet.
PRESSRELEASE

Det blev till slut en mycket meriterande bronsmedalj i Brittiska juniormästerskapen i rally för Vauxhall Motorsport Junior Rally Team föraren Mattias Adielsson från Göteborg och kartläsaren Andreas Johansson från Kungsör.
- Vi är mycket nöjda med vår säsong, fantastiskt att det räckte till en tredje plats efter alla bekymmer vi har haft under året, säger Mattias Adielsson.

Rally Isle of Man har varit en mycket tuff tävling som avgjorts under svåra förhållanden. Några sträckor har blivit strukna och regnet har kommit i häftiga skurar. Tävlingen har varit den längsta i hela mästerskapet och har avgjorts under tre dagar, med många av specialsträckorna i mörker. Adielsson har kört taktiskt med tanke på att säkra sin bronsmedalj och kom till slut på en fjärde plats i tävlingen.
- Jag hade velat stå överst på pallen. Nu blev det inte så men vi är nöjda med säsongen här borta. Det har varit en svår tävling i ett högt tempo. Vi valde ganska tidigt i tävlingen att inte ta för stora risker utan säkra målgången. Vi har haft lite stolpe ut många gånger men visat att vi aldrig ger upp utan kämpar hela tiden för att nå resultat. Stödet från våra sponsorer, teamet och alla fans har varit fantastiskt skönt och det har bidragit till den här medaljen, ett stort tack till alla som har följt oss, avslutar Mattias Adielsson.

Mästerskapsställning JBRC - slutställning
1. Robert Duggan
2. Sindre Furuseth
3. Mattias Adielsson


» Pressrelease från Mattias Adielsson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-09-19 08:37:20






Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
© Defender Trophy.Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.

Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.

Defender ...

Publicerad: 2026-06-18 17:54:40


GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Tidigare nyheter:
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.