NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Grussäsongen i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie startar i Ljungby.
PRESSRELEASE

Så var det äntligen dags för rally igen. VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie inleder sommar- och grussäsongen på fantastiska småländska rallyvägar i trakterna av Ljungby. Vägar med stolt förflutet i South Swedish Rally, ett rally som under många år hade sin hemvist just i Ljungby. SverigeSeriens elit möter ett gäng likasinnade fartfantomer från landets södra regioner. Bäddat för härliga fajter och underhållning i toppklass.

Det var några år sedan nu, 2019 närmare bestämt var året som vi senast gästade Ljungby och Rally Midsommardansen med VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie. Sedan kom Coronan och satte käppar i hjulet för både 2020 och 2021 års upplagor av tävlingen. Men nu är det dags igen.

Midsommardansen är ett av mina personliga favoriter. Tyvärr missar jag själv årets upplaga eftersom att jag fortfarande är konvalescent efter en rejäl omgång Corona trots tre vaccindoser. Tråkigt nog ser jag att det är fler än jag som missar rallyt i år. Ljungby är seriens södra utpost och resekostnaderna då dieseln kostar över 24 kronor har utan tvivel krävt sin tribut. Sist Midsommardansen gick av stapeln så var det knappt 180 till start i tävlingen som helhet, nu är det bara styvt 100. Vi i VOC är också betydligt färre än vi brukar till start, inte helt ologiskt då SverigeSerien är en i sanning nationell serie med tävlingar spridda från norr till söder och där många därför har långa resor i synnerhet till de nordligaste och sydligaste tävlingarna, säger klassansvarig Roger Fransson.

Innebär inte färre deltagare en svagare konkurrens?
Faktiskt innebär det betydligt mindre startfältet inte jättestor skillnad i konkurrens i toppen av fältet. Färre startande, absolut. Men då de allra flesta vrålsnabba finns på plats så är det ungefär lika supersvårt att vinna som det alltid är när VOC Mekonomen Rally kör SverigeSerie.

Vem vinner i Elit A?
Som alltid då vi kör Ljungby, Växjö eller annan tävling i södra landsänden så möter SverigeSeriens toppnamn också toppnamnen från söder, namn som annars ofta har ganska svårt att ta sig norrut för att tävla. Det gäller i såväl Elit A som i övriga förarklasser. Sett till historien så brukar det utfalla i hög grad till SverigeSerieförarnas fördel.

Med hänvisning till ingressen och i Kristoffer Karlssons frånvaro så tippar jag att segerbataljen kommer att stå mellan Dennis Persson och Patrik Fredriksson. Men detta sagt så måste jag gardera med de båda söderåkarna Henrik Levin och Jim Nilsson. De har dessutom fördelen att ha hunnit få lite mer mil i kroppen så här tidigt på säsongen. Alla dessa fyra har definitivt kapacitet att vinna och det ska bli ett sant nöje att följa deras kamp även om jag tyvärr bara får göra det på avstånd via Resultatservice.

Och i lägre elitklass?
Måhända lite lättare att tippa resultatet i Elit B.

I Elit B så tror jag att Magnus Lindqvist kommer att blir svårslagen. Linkan, som han kallas av alla gör en rejäl och seriös satsning i år så segern tror jag faktiskt är hans. Men han kommer inte att vara ohotad. Tim Palmqvist och Daniel Jonsson tror jag står först på tur av utmanarna nere i Ljungby. Och ingen av dem kommer att lägga sig frivilligt.

Men i Cupklassen då?
Just VOC C har ett ovanligt tunt startfält i Ljungby. Här, tidigt i karriären och då det mesta går på egna privata pengar är de dyra resorna extra kännbara. Trots det finns SverigeSeriens toppnamn på plats.

Här överraskar jag nog många med att tippa Linus Flodin som segrare. Linus har visat att han är grymt snabb men att han ännu inte har den fulla tryggheten, dvs det är inte alltid det går hela vägen. Men, det tror jag att det gör i Ljungby. Kalla det gärna en känsla bara. Både Noah Grönkvist och Jonas Karlsson kommer definitivt inte att ge sig utan kamp och jag vet att både dessa också vill visa att klassansvarig har fel i sitt tips den här gången.

Äntligen i juniorklass med schysst antal startande
Om VOC C var lite av en besvikelse när det kommer till antal startande så var juniorklassen med glädjande, fem startande totalt varav tre är VOC Mekonomen Rallyungdomar.

Äntligen får Gabriel Banger chansen att bekänna färg. Det är ett prov som jag tror att Gabbe kommer att bestå. Jag tror han plockar segern såväl i VOC Mekonomen Rally Junior Cup som totalt bland ungdomarna.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2022-05-06 18:21:50






Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Tidigare nyheter:
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.