NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Sträckbeskrivning med publiktips inför Vilda Ryd Racet!
Publiktips, beskrivning av sträckor, programförsäljning inför Vilda Ryd Racet!
PRESSRELEASE

Nu vankas det tävlingsvecka, Vilda Ryd Racet hos oss i Ryds MK är bara dagar bort! Med hela 163 ekipage så närmar sig tävlingsdagen med stormsteg. Bangruppen är ute och jobbar för fullt med sträckorna.

Besiktning sker på Tingsryds LBC i Ryd för att sedan befinna oss på Trojaskolan i Ryd där vi har en central serviceplats och anmälan och HQ.

Program finns för försäljning från lördagsmorgon:
» Serveringen på Trojaskolan från kl 07:00
» ICA Nära Ryd från kl 08:00
» Liljas Bil i Tingsryd mellan kl 08:00-10:00, endast Swish.

Nedan beskriver klubbens sträckorna, både för tävlande men ger också tips för publiken.

SS1: ONE Nordic AB:
Vi börjar med tävlingens längsta sträcka. Detta är en sträcka som använts frekvent under tidigt 2010-tal, mer sällan under senaste decenniet. Start på allmän väg där man kan skapa skön rytm, samtidigt som det svänger och går över krön i princip i 6 km. Därefter kommer de in på en mindre väg, som innehåller mycket sten i kanterna, så det gäller att hålla hjulen på vägen. Sträckan avslutas sedan i dryga kilometern på klassisk småländsk byväg.

» Publiken rekommenderas att ta sig in på sträckan från någon av tillfartsvägarna. Går ej att ta sig in från start. Ryds MK uppmanar samtliga individer att undvika att röra stenmurarna på den allmänna biten, eftersom det är en kulturväg. Det kan bli dyrt för klubben, vänligen respektera detta.

SS2: Söderströms Åkeri AB:
De 2 första kilometerna har inte gått sedan tidigt 1980-tal, som sedan övergår till en klassisk bit i ett par kilometer, för att sedan avsluta på drygt 2 kilometer som, enligt de boende, inte gått tidigare på detta håll. Denna SS skiljer sig något i karaktär gentemot föregående SS, smalare väg och lite mer sten i kanterna.

» Publiken kan ta sig in vid samtliga tillfartsvägar, förutom första vägskälet. Det finns en hel del fina partier som publiken kan ställa sig vid, speciellt vid vägbyte 2 och 3.

SS3: Fridafors Bilservice AB:
Tävlingens kortaste sträcka och troligen även tävlingens snabbaste sträcka. Sträckan har inte gått sedan 1992. Den har några kluriga kombinationer och svängar. Vägen är ganska smal genom hela sträckan, och första biten går mellan ett gäng stenmurar och träd nära vägen, för att sedan efter halva sträckan byta karaktär helt och hållet. Sträckan övergår då till öppna fält och stora diken i kanterna, där sträckans sista 300 meter avslutas med ett par skarpa svängar genom en gårdsplan.

» För att se så mycket som möjligt så rekommenderas publiken att ta sig in från sträckans andra vägbyte och gå mot mål. Trångt med parkering vid mål, och publik rekommenderas inte att ta sig in från start.

SS4: MPM Industriprodukter AB:
Den första av 3 kända Vilda Ryd-sträckor. Sträckan har inte gått på detta håll på över 10 år. Hela sträckan är på en bred och fin byväg som svänger lite hela tiden. Går över en hel del krön, där man behöver vara med i noterna.

» Rekommenderas att ta sig in från 45-vägbytet mitt på sträckan, alternativt OM man är tidig till sträckan att gå in från mål och se sträckans tre sista svängar.

SS5: ICA Nära Ryd:
Ännu en Vilda Ryd-klassiker som går på en bred och fin byväg. Sträckan är snabb och innehåller en del långa svepande svängar, till ett par skarpa svängar emellanåt. Sträckan har inte gått i Ryds regi på detta håll på över 10 år.

» Publiken kan ta sig in från alla tillfartsvägar. Det finns fina partier längs med hela sträckan. För den som kan tänka sig att gå en bit för att komma till sträckan, så finns det en fin publikparkering ca 400 m söder om gården på sträckan. Gårdsplanen brukar vara en populär publikplats.

SS6: Gräventreprenad i Björkebråten AB:
Hela sträckan går på en fin byväg som är en riktig klassiker i Vilda Ryd-sammanhang, gick senast förra året och är en av de mest uppskattade sträckorna av de tävlande. Går som Powerstage i år.

» Publik rekommenderas att ta sig in via vägbytet efter halva sträckan. Det finns fina partier att kolla på båda håll, bara till att gå ca 400 meter åt något håll från vägbytet.

» Mer info om Svenska RallyCupen, se
''Svenska RallyCupen''.


» Pressrelease från Ryds MK.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease


 26/04 Vilda Ryd Racet. Ryds MK.
   
INBJUDAN
E-ANMÄLAN
ANMÄLNINGSLISTA
 

Deltävling i: Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet.

Om tävlingen: "Rallytävling om ca 44 km SS, totalt 154 km, uppdelad på 6 unika specialsträckor som körs med arrangörsnoter skrivna av Patrik Barth."
RESULTAT
RESULTAT
RALLYRADIO
RALLY
RADIO
GPS TRACKING
GPS
TRACKING
PM/INFO
PM/INFO


Publicerad: 2025-04-24 12:04:39






EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Tidigare nyheter:
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.