|
 Gruvrundan inleder höstsäsongen i VOC serierna. PRESSRELEASE
När Kil tvingade ställa in sitt rally i år till följd av vägproblem så blev det Gruvrundan som tog plats i VOC Mekonomen Rallys Sverige- och SommarSerie istället. När höstdelen av säsongen nu tar sin början så är det hårda fighter och tufft avgörande som väntar. Det är långt i från avgjort i någon förarklass.
Ett inställt rally under mitt under pågående säsong är en mardröm för klassledningen.
Med en så stor klass som vi är det helt enkelt svårt att få plats i startfältet när rallyt redan är planerat. Det är att få tidplanerna att fungera som oftast sätter käppar i hjulet, förklarar klassansvarig Roger Fransson.
Men med goda relationer och positiva dialoger så har det nu ändå gått att lösa..
Jag vill passa på att tacka Götene och Trollhättan som jag haft dialog med för deras fantastiska inställning även om det till slut inte gick att komma ända i mål med dessa lösningar. Och förstås ett extra stort tack till Åtvidabergs MK med Joakim ”Bunke” Nilsson i täten för vår dialog för att det gick att lösa hos dem. Här var taket för tävlingen satt så högt som 250 startande och eftersom att Svenska Rallycupen inte fyller detta så fanns utrymmet och därmed förutsättningen för att ta emot även oss. Jag vill också tacka SRC, Conny Hansson och Crister Nystrand med flera för er positiva inställning. Utan den hade detta ändå inte gått att få i lås.
Tom Thomasson eller André Nygren i Elit?
Eftersom att tävlingen i Åtvidaberg körs med SRC´s grundupplägg så är A- och B-förarklasserna sammanslagna till en gemensam elitklass.
Hos oss kommer detta i efterhand förstås att delas upp när poängen fördelas men i själva tävlingen så körs det sammanslaget så ett redan sprängfullt getingbo blir än mer surrande än vanligt. Thomasson från A eller Nygren från B? Svaret kan mycket väl bli Kim Nilsson! Eller varför inte Rickard Gustafsson? Han har kört jättefort efter sin come-back men har ännu inte nått riktigt hela vägen, kanske är det dags nu.
Andersson eller Kindgren i Cupklassen?
Cupklassen i VOC Mekonomen Rally är alltid svårtippad med alla sina otroliga talanger, det är ju här som framtidens mästare i vår sport utvecklas.
Emil Andersson har radat upp kanonresultat och får bära lite favorittryck. I just den här tävlingen är ett annat namn med fantastisk förmåga i en speciell situation, Lukas Kindgren har hemmavägar, det kan till slut fälla avgörandet. Men det finns många fler som vill vara med och kriga. Patrik Fredriksson till exempel, vad tänker han göra på lördag? Eller en av klassens fantastiskt duktiga tjejer Emelie Axelsson. Kanske är det dags för hennes första fullträff även i serien? Utanför serien har hon redan provat på att stå högst upp på pallen.
Nordström dominant i årets juniorserie
Bland juniorerna är tipset för omväxlings skull lite lättare.
Jag vågar sticka ut hakan och säga att Isac Nordström vinner. Med tre segrar av fem möjliga så är Isac på god väg att göra drömserien i slutat av säsongen, dvs med idel segrar räknade i sin personliga serie. Isac har också positionerat sig i andra tävlingar där han som junior presterat topptider totalt. I den här klassen föds stjärnorna på rad, före Isac hette de Emil Bergkvist och Elias Lundberg, två namn som inte behöver någon djupare presentation. Den enda som riktigt kunna utmana Isac i år, Linus Leander kommer av okänd anledning inte till start i Åtvidaberg och då är manegen fri för Isac Nordström show.
Nästan fyra och en halv mil specialsträcka av högsta klass borgar för rallyunderhållning i toppklass i skogarna kring Åtvidaberg på lördag. VOC Mekonomen Rally kommer som vanligt att leverera sin del av häftig rallyaction. Väl mött!
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-08-26 14:37:37
|
|
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med samarrangemang av Arlövs MC och Lunds AC ingående i Södras RS-DM. Totalt åtta prov, fyra som går dubbelt ger två mil i tävlingstempo.
38 tävlande fördelade i nio bemannade klasser av de 12 inbjudna klasserna, 16 bilar genom trimmat 2wd där Joacim Kristiansson, Tommy...Publicerad: 2026-06-11 05:54:22
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Den 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.
I veckan hade klub...Publicerad: 2026-06-10 21:27:56
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.
Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...Publicerad: 2026-06-10 13:11:38
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Till helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.
Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...Publicerad: 2026-06-10 12:01:05
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Halva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...Publicerad: 2026-06-10 09:01:09
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » 58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor. » Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|