|
  Poängjakt på hög höjd för Tidemand i Rally Mexico. PRESSRELEASE
Efter den storstilade segern inför hemmapubliken i Rally Sweden är Even Management och Skoda Motorsports Pontus Tidemand i delad ledning i WRC 2-mästerskapet. Nu väntar en ny utmaning när han i helgen gör debut i Rally Mexico och fortsätter poängjakten på hög höjd i det varma landskapet.
Pontus Tidemand har tagit sikte på världsmästartiteln i WRC 2 och fick den bästa tänkbara starten på årets säsong när han infriade alla förhoppningar i den svenska VM-deltävlingen. Vinst och full pott i poäng placerade honom i delad ledning efter hans första tävling av sju nominerade som ingår i mästerskapet.
- Segern i Sverige var bland det största hittills i min karriär och en helt fantastisk känsla, säger Pontus. Jag vet vad jag vill och det här sporrar och motiverar mig otroligt mycket inför det som komma skall. Vi har förutsättningarna på vår sida för att lyckas hela vägen i år och nu gäller det att inte lämna något åt slumpen och ge maximalt i varje tävling.
Även om Pontus körde för årets första WRC 2-poäng i Rally Sweden så inledde han och kartläsaren Jonas Andersson sin säsong med en stark fjärdeplats i Rally Monte Carlo, en tävling som Pontus deltog i för första gången. Nu väntar nästa debut - den här gången i en annan världsdel i unika förhållanden. Rally Mexico är årets första grusrally, men långt ifrån ett "vanligt" grusrally.
Rally Mexicos spelplan är bergskedjorna Sierra de Lobos och Sierra de Guanajuato och tävlingen når VM-seriens högsta höjder med 2746 meter över havet som topp. Den tunna luften på så hög höjd reducerar motorernas kraft med 20 procent och det kräver en prestation med det lilla extra från såväl team som förare. Teamet jobbar för att få mesta möjliga ut av bilen medan förare och co-drivers måste ha perfekta noter och det är av större vikt än normalt att undvika misstag. Minsta tabbe är kostsam eftersom den mindre effekten i motorn gör att det tar längre tid att få upp farten igen.
- Alla nya erfarenheter är bra erfarenheter och det här blir en häftig upplevelse, säger Pontus. Det är ett långt rally som skiljer sig från de övriga och noggranna föreberedelser och full koncentration är ett måste. Däckval och inställningar är också viktigt och där hoppas jag ha en fördel eftersom min kartläsare har tävlat här många gånger tidigare. Den höga höjden blir en ny utmaning men jag räknar med att hinna vänja mig vid den innan start.
Ytterligare en av Mexikos svårigheter är temperaturerna som kan ligga runt 30-strecket vid den här tiden på året. Värmen påverkar och kräver mer av bilarnas komponenter men sätter även press på förarna som ska prestera i en cockpit som kan bli upp till 50 grader varm.
Grusvägarna i sig är också en utmaning med tuff terräng och en yta som tenderar att bli extra uppruggad inför det andra varvet på sträckorna.
Rallyts bas är belägen i Mexikos femte största stad León men starten går på torsdag kväll i Mexico City och följs av en publiksträcka mitt i stadens centrum där 200 000 åskådare väntas. Fredagens sträckor hålls i området kring Guanajuato medan lördagens och söndagens sträckor ligger närmare värdstaden. Totalt omfattar rallyt 370,46 km som är uppdelade på 19 sträckor, däribland den monsterlånga El Chocolate på hela 54,90 km.
- Vi är hundraprocentigt redo att ta oss an det här. I och med att det här är min första gång i Mexiko vet jag inte exakt vad som väntar i praktiken, men vi ska prova att gå för seger. Målet är att få med oss så mycket poäng som möjligt och stärka vår position i mästerskapet. Det mesta av säsongen är kvar och varje poäng är viktig så här i början för att få slagläge när upplösningen så småningom närmar sig, säger Pontus.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-03-06 12:21:48
|
|
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.
Även Mikolaj Marc...Publicerad: 2026-04-28 15:03:55
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
När Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.
Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...Publicerad: 2026-04-28 12:35:41
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Listan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.
Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...Publicerad: 2026-04-28 10:45:24
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
I slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!
Det är ...Publicerad: 2026-04-28 08:54:20
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.
Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...Publicerad: 2026-04-28 05:53:56
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.
Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...Publicerad: 2026-04-27 19:54:29
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...Publicerad: 2026-04-27 11:54:08
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.
För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...Publicerad: 2026-04-27 09:03:13
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.
Men resan var svår och...Publicerad: 2026-04-27 05:57:38
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt. Dals MK med BDS-sprinten som premiär för Mega Rally Cup, det handlade om varvlopp på asfalt som kördes tre gånger på totalt 12km. Totalt vann arrangörens Dan Johannesson i Mitsubishi Mirage 12 sekunder före Norske Ole Morten Korsmo i Volvo 240.
Vinnande Korsmo i 2wd hade 8,4 sekunder till Kristia...Publicerad: 2026-04-26 20:10:26
|
|
Tidigare nyheter:
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias. » Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|