NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Christian Gustavsson.
© Christian Gustavsson.
Johan och teamet redo för Rally Sweden 2018!
Laddad Kristoffersson redo för Rally Sweden-utmaningen.

När Johan Kristoffersson och Kristoffersson Motorsport drar ut på Rally Sweden är det som ett nybörjarteam – med stor erfarenhet!
- Det här är det största för våra mekaniker. Rally är kultur i Värmland och sitter djupt i själen på dem, säger KMS-chefen Tommy Kristoffersson.
 
Johan Kristoffersson har inte gjort många rallyn, men staben runt omkring är desto mer kunnig inom området.
- För min egen del är rally det största, säger Kai Roger Waaler, en av Johans mekaniker och nyligen överflyttad från Even Management i Kongsvinger till Kristoffersson Motorsport i Koppsäng utanför Arvika.
 
Orsaken till flytten är egentligen att Waaler och hans kollegor har gjort sig själva överflödiga. Samtliga förare är numera fabrikskontrakterade och har därmed flyttat ut från Even.
- På ett sätt har det gått för bra för oss och det är jag väldigt stolt över, konstaterar Kai Roger, som varit med om att slussa ut Andreas Mikkelsen, Pontus Tidemand, Esapekka Lappi och Ole Christian Veiby i den stora rallyvärlden.
 
Därmed öppnade sig möjligheten att flytta över gränsen.
- KMS behövde stärka rallydelen. Då är det är bättre för oss att samla allt under ett tak. Vi blir mer flexibla på det viset, säger Kai Roger som har fått med sig kollegan Nils Ekbro till nya högkvarteret.
 
Där finns sedan tidigare Olle Berg och Andreas Levin, med gedigna kunskaper inom rally.
- Det är ju bara jag och pappa i vårt team som inte kan så mycket om det här med rally, säger Johan Kristoffersson.
 
Men att Volkswagens rallycrossvärldsmästare ska kunna ratta sin Skoda Fabia R5 till ett bra resultat i WRC2 betvivlar inte Kai Roger Waaler.
- Johan är otroligt duktig på att lägga ner sig, alltid 110 procent dedikerad i det han gör.

Och sedan Kristoffersson fick klartecken för Rally Sweden för någon vecka sedan har förberedelserna varit absolut maximala, från morgon till natt.
- Jag orkar inte låta bli, klarar inte av att kasta bort tid och känna att jag inte gjort absolut allt för att lyckas, berättar Johan som ändå tog en – nästan - helt ledig återhämtningsdag i lördags.
 
Co-drivern Patrik Barth, med ett mer än välkänt namn inom kartläsarvärlden, kan intyga Kristofferssons kapacitet och seriositet.
- Han är en riktig världsmästare, i vad han än gör. Ge honom ett par år i rally så blir han världsmästare där också, säger Barth och fortsätter:
- Johan är en av de mest tävlingsinriktade människorna jag har träffat, dessutom otroligt ödmjuk och hur rolig som helst att umgås med.
 
Till Rally Sweden blir de dessutom sambor på försök, hemma hos Barth i Lysvik.
- Att få sova i sin egen säng och ändå åka VM. Det är ganska bra. Jag bor ju nästan på Colin´s Crest, säger notspecialisten från Fryksdalen och avslöjar att Johan Kristoffersson tänker ladda rejält över hoppet.
- Han frågade mig häromdagen om det går att hålla fullt över krönet.
 
Och svaret?
- Jag spänner fast mig i stolen och ser vad som händer!
 
Precis som Kristoffersson själv har sagt så tror inte Barth att ekipaget kan matcha de allra bästa i sammandraget, men däremot göra bra tider på vissa sträckor, till exempel Vargåsen.
- Det är inte lätt det här. Tävlingen är lång, men vi har en plan om när vi kan åka riktigt fort.

Sedan Patrik fick det sena glädjebeskedet om ännu en start i Rally Sweden – hans sjunde – har arbetet varit intensivt.
- En VM-tävling innebär så många moment och kartläsaren har en stor del i den planeringen. Mitt uppdrag är att se till att få Johan till rätt plats på rätt tidpunkt så att han kan ägna sig åt att köra bilen, men det är en hel cirkus bakom allt det där.
 
I söndags fick dessutom teamet chansen till en viktig testdag i Anttila.
- En bra dag. Vi fick ihop många värdefulla mil inför rallyt och jag har kunnat ställa in bilen mer som jag vill ha den, säger Johan Kristoffersson.
 
Under dagen ingick också mörkerkörning och däckbyte, något som Volkswagens rallycrosstjärna normalt sett inte gör i sin yrkesutövning.
- Jag och Patrik har dessutom haft två dagar där vi åkt grusvägar och simulerat som om vi skulle skriva noter.
 
Kristoffersson konstaterar att själva bilkörandet inte är det svåraste, däremot att kunna skriva noter och hantera alla instruktioner från co-drivern.
- Tidigare har jag känt att jag glömmer bort att lyssna på noterna när jag börjar pusha hårdare.
 
Där kommer rutinerade Patrik Barth in i handlingen.
- Jag märker när han inte lyssnar på mig och arbetar då mycket med tonläget, höjer rösten om det behövs.
 
Någon som tvivlar på att Kristoffersson Motorsport-ekipaget gör sitt yttersta för att nå så långt som möjligt i WRC2 under helgen?


» Pressrelease från Kristoffersson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2018-02-13 13:51:15






Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Tidigare nyheter:
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.