NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
Full fart på Elias Lundberg och David Arhusiander, sträcksegrar och fyra i JEM debuten, tio mil kvar under lördagen.

© Gregory Lenormand / DPPI.
© Gregory Lenormand / DPPI.
Mattias Adielsson är långt efter, men kör för att jaga erfarenheter.

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
Sindre Furuseth och Jim Hjerpe trea i JEM klassen.
Lundberg fyra i JEM, Adielsson testar och Lukyanuk klar ledare på Azorerna.

Alexey Lukyanuks enda plump i protokollet för Azores Rally är ss6, där var han sjua på sträckan efter ett motorstopp, i övrigt har hans namn stått högst i resultatlistorna från resterande nio sträckor.
- Allt går bra, bara ett klumpigt motorstopp av mig på ss6. Men den här bilen fungerar lite annorlunda mot Fiestan så det tar tid att ställa om lära sig. Men vi njuter mer och mer, nu börjar jag hitta rätt menar Lukyanuk efter dagens sista sträcka.

Bra tempo i topp.
Ricardo Moura kör in som tvåa, är då 40 sekunder bakom inför nattvilan. Portugisen i en Skoda Fabia R5 är nöjd med sin fart och kör på i eget tempo för att se hur långt det räcker. Polacken Lukasz Habaj är trea med sex sekunder framåt, knappt samma marginal bakom jagar Pierre Louis Loubet som har 51 sekunder fram till ledaren. Chris Ingram och Marijan Griebel ses bakåt i listan.

Adielsson kör för att lära.
Blygsam 32:a plats totalt för Mattias Adielsson och Andreas Johansson, men efter gårdagens problem på tre sträckor valde man att bryta för att ge mekanikerna längre tid att hitta felen som gjorde att stoppade, flera gånger fick man stänga av all elektronik och starta om. Tio minuters straff för bruten etapp för att istället kunna jaga erfarenheter under resterande del av tävlingen utan problem.

Teknikerna gjorde ett bra jobb under kvällen och natten,
- Vi har inget att förlora, vi är långt bakom, så vi njuter och laddade på för att bjuda på show på publiksträckan, förklarar Adielsson som var trea på sträckan och fortsätter.
- Men bilen är helt annorlunda idag, riktigt bra, en snurrning men vi njuter va det här och samlar erfarenheter och laddar där vi känner oss säkra för att testa lite inför framtiden.

Lundberg visar fart i JEM.
Bäste Svensk som 20:e bil totalt är Elias Lundberg och David Arhusiander som kör för Opel Motorsport i en Opel Adam R2, har bara tre tvåhjulsdrivna bilar före sig i listan, de har knappt 12 sekunder framåt för avancemang.
- Inledde dagen med en dålig känsla i bilen, hittade rätt i bilen fram mot service men tycker det är halt på sträckorna, greppet skiftar hela tiden. VI träffade något och punkterade på dagens näst sista sträcka, det är tufft men vi kämpar på, säger Elias i kommentarerna från tävlingen.

Men om känslan var dålig visade tiderna något annat, en sträckseger, en andra och en tredjetid inför service var inget dåligt facit för EM debutanten som dessutom inte är helt kry!

Spanske Efren i tät.
Tre Peugeot 208 R2 i topp där spanjoren Efrén Llarena leder rallyt för Juniorerna, har 8,8 sekunder till Pedro Antunes. Portugisen i sin tur 8,5 sekund före Sindre Furuseth och Jim Hjerpe. Steve Rökland hängde med i klassen under torsdagen, men redan på dagens andra sträcka tog det stopp med trasig drivaxel - väntas start om under lördagen.

Start strax före klockan 12 svensk tid under lördagen, fem sträckor på 10 mil ska avverkas innan man tar målgång vid 18-tiden!


Följ Azores Rally:
»
Följ resultaten från Rally Azrores sträcka för sträcka!


Specialsträckor: Azores Rally

Sträckor torsdag:
17:28; SS01 Coroa da Mata 11.40km.
X
X
X
17:56; SS02 Mediana Remédios 8.33km.
X
X
X
18:31; SS03 SSS Marques 1 4.65km.
X
X
X

Sträckor fredag:
11:53; SS04 Pico da Pedra 1 11.00km.
X
X
X
12:41; SS05 Sete Cidades 1 24.17km.
X
X
X
13:34; SS06 Vista do Rei Feteiras 1 8.28km.
X
X
X
15:47; SS07 Pico da Pedra 2 11.00km.
X
X
X
16:35; SS08 Sete Cidades 2 24.17km.
X
X
X
17:28; SS09 Vista do Rei Feteiras 2 8.28km.
X
X
X
18:28; SS10 SSS Marques 2 4.65km.
X
X
X

Sträckor lördag:
11:45; SS11 Graminhais 1 24.03km.
X
X
X
12:33; SS12 Tronqueira 1 21.99km.
X
X
X
13:36; SS13 Vila Franca São Brás 15.96km.
X
X
X
17:11; SS14 Graminhais 2 24.03km.
X
X
X
17:59; SS15 Tronqueira 2 21.99km.
X
X
X

Publicerad: 2019-03-22 20:17:50






GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Tidigare nyheter:
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
»
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.