|
 Denna vecka startar Sydsvenska Rallycupen del 1. PRESSRELEASE
Med Simrishamnsmixen inleds grundserien i Sydsvenska Rallycupen. De sju deltävlingarna som leder fram till finalen ger förare i alla klasser möjligheten att komma bland de främsta i den så kallade Prispottslistan baserat på placeringen i den egna bil- och förarklassen. Bonusen efter det är förstås möjligheten att placera sig så bra att man är bland de som är kvalificerade till finalen i höst.
Vi börjar med att granska standardklasserna som på lördag inleder sin väg mot final och inte minst första priset i Prispottslistan.
I grupp E var det ett antal år tillbaka bara tre namn att välja på när segrare skulle utses. Stefan Ottosson, Vetlanda, Erik Bergman, Skillingaryd och Thobias Svensson, Hörby delade broderligt? på segrarna i flera år. Den ende som är kvar i klassen är Stefan medan Erik finns i 2WD och Thobias debuterar i 4WD. Stefan har dock flera gånger fått se sig utmanad av Jesper Larsson, Kristianstad och det är ingen vildsint gissning att segern hamnar hos någon av dem. Möjligen utmanad av Jonas Lindfors, Eskilstuna som vänder hemåt med bra placeringar från 2018 bland annat i Marknadsnatta i bagaget.
I B-klassen får tre ekipage dela på favoritskapet. 2017 års bäste C-förare Kjell Svenson, Ryd är tillbaka efter ett års uppehåll och får slåss med Erik Sundqvist, Ljungby och Keith Wennberg, Skillingaryd. Utmanare är Jonas Molin, Skene som 2018 visade att han trivs på skånska vägar med sin seger i Anderslövsrallyt.
I C-klassen vill säkert Johan Widerberg, Simrishamn ha revansch efter den plötsliga sortin i Rally Blekinge 2018 som innebar ett rejält tapp i totallistan. Per Johansson, Kind blev segrare då men kommer han att kunna upprepa det?
Ungdomsrally har liksom övriga klasser förändrats då flera förare försvunnit men inte på grund av prestation utan av åldersskäl. Kvar och med mest rutin är Emil Friman, Vetlanda. Emil har radat upp pallplatser sen debuten i april 2017, bara två år sedan alltså. Största skillnaden är väl att pappa Andreas nu får lämna plats i högerstolen till Jörgen Samuelsson, Lessebo.
Volvogängets A-klass har förra årets suveräner som först startande i klassen. Både Patrik Fredriksson, Fryksdalen och Henrik Levin, Hörby har tävlat flitigt under vintern både i Sverige och utanför landets gränser. Detta gör att de borde ha ett försprång före utmanarna Jim Nilsson, Hörby och hemmasönerna och nyblivna A-förarna Andreas och Fredrik Persson.
I B-klassen har det blivit ett tomrum efter bröderna Persson som nu kanske fylls upp av Mattias Erelt, Wäxjö eller Filip Svensson, Eslövs. Utmanarna här är ledaren av Sverigeserien 2019 Jacob Johannesson, Gullabo som under vintern kört upp sig till B-förare.
Från C-klassen har Simon Johansson, Wäxjö klassat upp sig och Emil Karlsson, Ljungby bytt till 2WD så de som ”står i tur” att stiga fram jämfört med 2018 är Christer Alfredsson, Asarum och Marcus Kjellkvist, Skillingaryd. Spännande att se vad Marcus klubbkamrat Johannes Josefsson kan göra med sin Grupp F Golf bland alla Volvo.
Vi återkommer med lite om 2WD och 4WD också inom kort.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-04-01 22:02:41
|
|
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med samarrangemang av Arlövs MC och Lunds AC ingående i Södras RS-DM. Totalt åtta prov, fyra som går dubbelt ger två mil i tävlingstempo.
38 tävlande fördelade i nio bemannade klasser av de 12 inbjudna klasserna, 16 bilar genom trimmat 2wd där Joacim Kristiansson, Tommy...Publicerad: 2026-06-11 05:54:22
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Den 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.
I veckan hade klub...Publicerad: 2026-06-10 21:27:56
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.
Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...Publicerad: 2026-06-10 13:11:38
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Till helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.
Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...Publicerad: 2026-06-10 12:01:05
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Halva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...Publicerad: 2026-06-10 09:01:09
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.
Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...Publicerad: 2026-06-10 05:54:22
SverigeSerien får egen profil. Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...Publicerad: 2026-06-09 17:43:36
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Nu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.
Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...Publicerad: 2026-06-09 13:03:18
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.
Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...Publicerad: 2026-06-09 09:01:13
|
|
Tidigare nyheter:
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp. » 58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor. » Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad! » 182 tävlande till Midnattssolsrallyt i Tierp.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|