NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© M-Sport.
© M-Sport.
Lera och halka var något Pontus och Ola fick testa på redan i Turkiet, nu gäller det att få en bra start på rallyt för att slippa spåra på lördagen.

© M-Sport / JWRC.
© M-Sport / JWRC.
Tom och Henrik har stått överst på pallen tidigare, nu är det dags för JWRC final och 28-årige Skåningen toppar serien.

© M-Sport / JWRC.
© M-Sport / JWRC.
Tredje året i JWRC klassen, Dennis Rådström jagar ett efterlängtad guld.
Tidemand, Kristensson och Rådström, läget inför Wales Rally GB.

På torsdag förmiddag körs shakedown inför Wales Rally GB, under kvällen inleds rallyt med första sträckan. En rad klassiska sträckor och vägar, åtta sträckor och 12 mil under fredagen med bland annat Dyfnant. Klassiska namn för lördagen med Dyfi, Myherin och Sweet Lamb Hafren, totalt 15 mil för etappen. Fem sträckor under söndagen på knappt 4 mil!

Av de 59 ekipagen ses 11 ekipage i WRC klassen där Pontus Tidemand gör andra tävlingen på rad för M-Sport och det i en tävling han gillar. Planen är nu att snäppa upp några steg efter att ha fått fler mil i bilen.
- Wales Rally GB är en tävling jag verkligen gillar och som passar min körstil rätt bra. Vetskapen om att jag har gjort bra ifrån mig där tidigare ger mig mer självförtroende. Vi hade ett bra test med teamet förra veckan och jag känner mig mer och mer hemma i bilen, förklarar Pontus.

Pontus och Ola Flöene kör ihop med Teemu Suninen och hemmasonen Elfyn Evans som gör comeback efter ryggskadan han ådrog sig i Estland under sommaren.
Tre bilar gäller också för Hyundai och Toyota, hos Hyundai finns Thierry Neuville, Andreas Mikkelsen och Irländaren Craig Breen som gör sin andra start för året. Toyota mönstrar Ott Tänak, Jari-Matti Latvala och Kris Meeke. Fortsatt två bilar för Citroen Racing där Sebastien Ogier och Esapekka Lappi går för teamets färger.

Fem bilar till WRC2 Pro där Kalle Rovanperä och Jan Kopecky kör för Skoda Motorsport, tjecken Kopecky med ny co-driver i Jan Hlousek. Två bilar även för M-Sport där Gus Greensmith kör ihop med Hayden Paddon. Ensam med Citroen C3 R5 är Mads Östberg.

Intressant kamp i WRC2 klassen där det blir Solberg fight, VM debut för Oliver Solberg, VM comeback för Petter Solberg och fortsatt satsning för Henning Solberg! Oliver och Petter kör VW Polo GTI R5 och Henning fortsätter med Skoda Fabia R5. Norskt också genom Ole Christian Veiby och Svenske Jonas Andersson, totalt 16 bilar i klassen.
Kajetan Kajetanowicz, Pierre-Louis Loubet och Benito Guerra jr är namn för att utmana. Ende hemmaförare är Rhys Yates som rattar Hyundai i20 R5.

Högintressant är duellen i Junior WRC klassen, 11 deltagare där dubbla poäng delas ut samtidigt som årets sämsta resultat ska räknas bort. En klart spännande kamp där Tom Kristensson / Henrik Appelskog leder inför - men dubbla poäng och stor dramatik är att vänta.
- Wales Rally Gb är bästa rallyt på säsongen, ett rally jag sett fram emot hela året. Vi ska göra vårt bästa och ha kul, förklarar Tom.

Jan Solans ligger tvåa och strax bakom Dennis Rådström / Johan Johansson.
- Vi är i bra mode inför helgen, ett bra test och en bra tävling i ryggen. Har en tuff uppgift framför oss, men allt är möjligt. Vi har ett uppdrag och kommer ge allt för att nå ändan fram.

Vidare Roland Poom och hemmasonen Tom Williams som utmanare. Intressant med tre Amerikaner, vid sidan om Sean Johnston finns Ryan Booth och Keanna Erickson-Chang som nu testar på VM motståndet på tuffaste möjliga sätt i Wales.

7 R5 bilar utanför VM klass, bland dem R5 åkarna Nikolay Gryazin och Takamoto Katsuta. Vidare Tom Cave och Matt Edwards på hemmaplan och favoriter på de kända vägarna.


Wales Rally GB:
»
Resultat, sträcka för sträcka.
» Resultat Shakedown.
» WRC Video.
» Direkt till RedBull TV.
» Anmälningslista.
» Tidsplan.
» Officiell hemsida Wales Rally GB.
» Officiell hemsida WRC.


 Specialsträckor: Wales Rally GB.

Sträckor torsdag:
20:08; SS01 Oulton Park 3.58km.
X
X
X
X

Sträckor fredag:
08:18; SS02 Elsi 1 11.65km.
X
X
X
X
08:46; SS03 Penmachno 1 16.19km.
X
X
X
X
09:56; SS04 Dyfnant 1 19.36km.
X
X
X
X
11:53; SS05 Aberhirnant 1 10.26km.
X
X
X
X
15:40; SS06 Elsi 2 11.65km.
X
X
X
X
16:08; SS07 Penmachno 2 16.19km.
X
X
X
X
16:57; SS08 Slate Mountain 1.60km.
X
X
X
X
19:11; SS09 Dyfnant 2 19.36km.
X
X
X
X
20:08; SS10 Aberhirnant 2 10.26km.
X
X
X
X

Sträckor lördag:
09:06; SS11 Dyfi 1 25.86km.
X
X
X
X
11:08; SS12 Myherin 1 22.91km.
X
X
X
X
12:02; SS13 Sweet Lamb Hafren 1 25:65km.
X
X
X
X
15:08; SS14 Myherin 2 22.91km.
X
X
X
X
16:02; SS15 Sweet Lamb Hafren 2 25:65km.
X
X
X
X
17:19; SS16 Dyfi 2 25.86km.
X
X
X
X
20:13; SS17 Colwyn Bay 2.40km.
X
X
X
X

Sträckor söndag:
08:28; SS18 Alwen 1 10.41km.
X
X
X
X
09:08; SS19 Brenig 1 6.43km.
X
X
X
X
10:26; SS20 Great Orme 4.74km.
X
X
X
X
12:10; SS21 Alwen 2 10.41km.
X
X
X
X
13:18; SS22 Brenig 2 6.43km.
X
X
X
X

Publicerad: 2019-10-02 06:43:38






80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
© emotorsport.seEn riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.

Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...

Publicerad: 2026-04-29 19:37:35


Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
© Arvidsson Motorsport.- Äntligen är grussäsongen på intåg med Rally Nyköping, tredje deltävlingen i Rally-SM, berättar Isak Arvidsson och presenterar ny co-driver.

Tävlingen går av stapeln om lite mer än två veckor och då intar Maja Bengtsson högerstolen! Hela Rally-SM står på menyn med Rally Nyköping, Rally Ki...

Publicerad: 2026-04-29 18:52:51


Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.EM-tävlingen Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stärker sitt partnerskapserbjudande inför kommande tävling genom att välkomna Road Rental som ny huvudpartner.

Samarbetet innebär att Road Rental går in som en av de ledande kommersiella aktörerna kring evenemanget, och kommer att spela en central r...

Publicerad: 2026-04-29 13:05:27


Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
© M-Sport.Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.

Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...

Publicerad: 2026-04-29 11:40:40


Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
© Wishart MediaTom kommer, med trogne co-driver Andreas Johansson, att återvända till Australian Rally Championship och tävlingen Plant Hire Forest Rally den 22-24 maj.

Det är samma tävling som Tom och Andreas körde i maj förra året och slutade på en total tredje plats, trots en punktering på en sträcka. Man to...

Publicerad: 2026-04-29 10:45:53


Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Kommande veckoslut och helg blir intensiv med flera tävlingar, SMK Sundsvall kör igång med Mittsverigesprinten SMK By Night #1 under fredagen. Sträcka på 2,5km körs två gånger, eller kanske tre beroende på antal startande.

14 ekipage i listan varav åtta rallybilar där Nils-Olov Lindström, Anton E...

Publicerad: 2026-04-29 09:02:39


Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Tidigare nyheter:
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.