|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Kristensson klar för WRC2 för M-Sport Ford WRT. PRESSRELEASE
Efter månader av hårt arbete har alla bitar nu fallit på plats vilket innebär att Tom Kristensson kommer att köra i VM i klassen WRC2 för engelska M-Sport Ford World Rally Team med en Ford Fiesta Rally2 bil.
Första tävlingen i WRC för Tom och hans nye co-driver David Arhusiander blir Croatia Rally i Kroatien den 22–25 april.
– Jag är väldigt glad och tacksam för att M-Sport ger mig möjligheten att tävla för teamet i WRC2, säger Tom.
– Det är fantastiskt att välkomna Tom till teamet och vi ser fram emot att se hur han utvecklas under året. Vi tittar ständigt på FIA Junior WRC-fältet för att se vem som imponerar, och Tom imponerade från sin allra första säsong, med seger i sitt debutrally!
– Han har visat högt tempo på alla underlag, med vinster på snö, grus och asfalt och vi är angelägna om att se honom utvecklas ytterligare. Detta blir hans första säsong med Ford Fiesta Rally2, och det kommer att bli mycket att lära sig, när han tar de första stegen med fyrhjulsdrift i tävling, säger Richard Millener, teamchef för M-Sport.
– I nästan två decennier har vi ägnat oss åt att skapa en effektiv ”Ladder of Opportunity” genom vilken några av världens mest talangfulla ungdomar kan utvecklas till de högsta nivåerna av tävlande. Under de senaste åren har FIA Junior World Rally Championship varit en integrerad del av detta, och jag ser fram emot att se hur Tom utvecklas, som den senaste föraren som har kommit härifrån.
– Under de senaste två åren har han haft en fantastisk utveckling med Maciej Woda och hans team på M-Sport Polen. Nu är det dags för honom att ta nästa steg, tillsammans med Richard Millener och vårt tekniska team, upp till den högsta nivån i rallyvärlden. Som fullvärdig medlem i teamet kommer han att ha tillgång till samma information som våra andra förare, lära sig att använda informationen, och utveckla sina kunskaper tillsammans med vårt erfarna team av ingenjörer, säger Malcolm Wilson, högste chef på M-Sport.
I WRC2 tävlar team uppbackade av fabrikanter eller fristående team som är godkända av Internationella Bilsportförbundet, FIA.
En Rally2 bil är en fyrhjulsdriven bil, som är den näst högsta klassen i FIA-klassningen. Motorstyrka, väghållning och bromsar är i toppklass.
– Det har varit tuffa månader med hårt arbete efter segern i JWRC i början av december, men min plan har hela tiden varit att köra i WRC, därför känns det oerhört skönt att nu kommit så långt, säger en nöjd och mycket glad Tom.
– Framför allt att få ihop en budget för de sju deltävlingar som jag planerar att köra, möten och kontakter med olika företag och personer. Även alla andra praktiska saker runt omkring har gjort att det ibland varit kaos i huvudet, säger Tom med ett stort leende.
– Jag är otroligt tacksam mot mina partners som tror på mig, en förstående arbetsgivare, och personer omkring mig, som gör det möjligt att få leva i min dröm.
– Eftersom jag inte har tävlat i en fyrhjulsdriven bil tidigare, så blir det första att få en känsla för det och även hitta vilka inställningar passar bäst för min körstil, fortsätter Tom, eftersom det går att göra betydligt mer olika inställningar än på den Ford Fiesta Rally4 som jag körde i JWRC.
Motståndarna för Tom i WRC2 håller verkligen högsta klass. Förra årets världsmästare i WRC2, norrmannen Mads Östberg och hans landsman Andreas Mikkelsen, båda med stor erfarenhet även av WRC-bilar finns här liksom teamkamraten i M-Sport, fransmannen Adrien Fourmaux och Toms landsman Oliver Solberg.
Planen för säsongen 2021 är förutom Kroatien deltävlingarna i Portugal, Estland, Finland, Belgien, Spanien och eventuellt Japan.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2021-03-16 21:43:37
|
|
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.
Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...Publicerad: 2026-04-29 11:40:40
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
Tom kommer, med trogne co-driver Andreas Johansson, att återvända till Australian Rally Championship och tävlingen Plant Hire Forest Rally den 22-24 maj.
Det är samma tävling som Tom och Andreas körde i maj förra året och slutade på en total tredje plats, trots en punktering på en sträcka. Man to...Publicerad: 2026-04-29 10:45:53
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag. Kommande veckoslut och helg blir intensiv med flera tävlingar, SMK Sundsvall kör igång med Mittsverigesprinten SMK By Night #1 under fredagen. Sträcka på 2,5km körs två gånger, eller kanske tre beroende på antal startande.
14 ekipage i listan varav åtta rallybilar där Nils-Olov Lindström, Anton E...Publicerad: 2026-04-29 09:02:39
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Den 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.
I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...Publicerad: 2026-04-28 16:05:34
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.
Även Mikolaj Marc...Publicerad: 2026-04-28 15:03:55
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
När Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.
Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...Publicerad: 2026-04-28 12:35:41
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Listan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.
Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...Publicerad: 2026-04-28 10:45:24
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
I slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!
Det är ...Publicerad: 2026-04-28 08:54:20
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.
Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...Publicerad: 2026-04-28 05:53:56
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.
Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...Publicerad: 2026-04-27 19:54:29
|
|
Tidigare nyheter:
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias. » Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|