|
  Klart med tre nya år för Rally Sweden i Umeå. PRESSRELEASE
I dagarna tecknades avtalet mellan Rally Sweden och Umeå Kommun som gör klart att den svenska VM-deltävlingen i Rally kommer genomföras med Umeå som centralort även åren 2025, 2026 och 2027.
– För oss är det en trygghet att ha Umeå och dess region med oss på den här utvecklingsresan som Rally Sweden är. Vi går nu mot det fjärde rallyt i Umeå i februari 2025 och jag tycker att vi tillsammans med Umeå och regionen tagit positiva kliv framåt med event för varje år, där Red Barn Arena är ett otroligt hjärta för rallyt och all den publik som vill uppleva festen på bästa sätt, säger Anna Nordkvist, vd för Rally Sweden.
Att Rally Sweden har fått en plats i Umeåbornas hjärtan kändes tydligt av under årets rally. Och att staden och regionen vill fortsätta vara ett nav i VM-kalendern.
– Umeå är en stad i framkant. Vi vill fortsätta att växa i invånarantal och med en branschbredd skapa en attraktiv stad att arbeta och leva i. I det arbetet ligger även att vi som stad, tillsammans med regionen är med och skapar ett levande och inspirerande kultur- och fritidsliv som både invånare och gäster kan ta del av. För oss är Rally Sweden en del i det arbetet och ett stort event som på flera olika sätt är med och bidrar till tillväxten i Umeå, men framförallt skapar en fantastisk folkfest för Umeåborna och hitresande från hela världen, säger Hans Lindberg, kommunstyrelsens ordförande i Umeå.
Även WRC-promotorns VD, Jona Siebel är nöjd med att avtalet nu är klart.
– Rally Sweden är så mycket mer än ett rally på snö – det är en av de mest unika fanupplevelserna inom motorsport och Red Barn Arena har snabbt flyttat till toppen av rallyfansens måste-besök. För oss som Promotor är vi otroligt glada över att återvända till Umeå och för den stabilitet detta ger Rally Sweden organisation.
Nästa Rally Sweden körs i februari 2025. Exakta datum är ännu inte satta.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2024-05-17 11:15:30
|
|
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med samarrangemang av Arlövs MC och Lunds AC ingående i Södras RS-DM. Totalt åtta prov, fyra som går dubbelt ger två mil i tävlingstempo.
38 tävlande fördelade i nio bemannade klasser av de 12 inbjudna klasserna, 16 bilar genom trimmat 2wd där Joacim Kristiansson, Tommy...Publicerad: 2026-06-11 05:54:22
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Den 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.
I veckan hade klub...Publicerad: 2026-06-10 21:27:56
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.
Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...Publicerad: 2026-06-10 13:11:38
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Till helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.
Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...Publicerad: 2026-06-10 12:01:05
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Halva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...Publicerad: 2026-06-10 09:01:09
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » 58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor. » Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|