NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Pierre Skytt.
© Pierre Skytt.
Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC och Stig Blomqvist SMK Örebro är laddade för uppgiften att åka Cambrian rally i Wales till helgen.

© Söderqvist Enegenering.
© Söderqvist Enegenering.
Bilen redo för helgens tävling när Cambrian Rally väntar.

© Söderqvist Enegenering.
© Söderqvist Enegenering.
Rent, snyggt och välpreparerad är motorn.

© Söderqvist Enegenering.
© Söderqvist Enegenering.
Namnen på plats, lika så nummer 1.
Världsmästaren Stig Blomqvist kör Mini i Wales till helgen.

För 40 år sedan 1984 vann han VM i Rally med Audi, något som världen uppmärksammat under året på bland annat GoodWood i England och i Tyskland under Eifel rallyt. Det var några exempel men fler kommer under höstens gång. Bland annat under Motorsportsalongen i Karlstad i november där en monter skall visa upp Stigs framgångar där också hans forna co-drivers kommer visa upp sig.

Men först ska Stig och hans vapendragare Hans-Åke Söderqvist över till Wales för att åka Cambrian Rally, inför träffade Pierre Skytt teamet och tog en pratstund om vad som väntar.

Cambrian Rally, ett rally som har sin bas i Llandudno där även VM hade sin bas 2019. Men det är ingen Quattro Stig rattar. För när Hans – Åke Söderqvist bygger rallybilar så är det Mini Cooper S som gäller. En Cooper S från 1964 som är byggd av Söderqvist Engenering med stöttning med Hans-Åkes mångåriga vän Phil Anning hos Anning Race and restoration i England som trimmat motor och byggt vissa komponenter. Stöd i projektet har också varit Mini Spares Center i hop med BMW / Mini. Med Hans – Åkes rutin och kännedom om dessa vagnar är det en säker garant för pålitligheten. Men det är tuffa vägar som ska som skall bemästras under två dagars intensivt schema.

Man kan väl inte säga att det blir jobbigt för Stig som tar alla uppgifter han får med ett lugn och sin rutin gör ju det hela lite enklare. Bilen är byggd av det bästa materialet och Hans-Åke kommer sköta vagnen under tävlingens gång.

Co-driver blir den kända britten Paul Morris vars kännedom om dom nordwalesiska vägarna är av stor vikt för ekipaget under kommande helg. Men när Stig fick frågan i Fagersta för några veckor sedan om han hittade på vägarna där borta i Wales?, så svarade han,
Jodå visst känner man till dom där vägarna skapligt i alla fall. ”Han hittar ju överallt, spelar ingen roll vart i världen han än är så hittar han och vet hur och var det svänger,” säger en välbekant rallyprofil om Stig.

Hans – Åke berättar lite mer om bygget och förberedelserna när han med en Volvodesigners hjälp ritat upp hur den skall målas i dom blå, röd vita färgerna och att Phil Aning utanför Kent i England trimmat och fått till motorn. Ett test i veckan innan i Stigs hemtrakter gav ett fint kvitto bilens vigör. Den gick helt otroligt bra och när Stig själv säger att den var ”riktigt rolig att köra” och att den ”går helt otroligt bra”.
- Det har jag aldrig hört Stig säga förr, säger Hans – Åke som är mångårig vän med Stig.
- Bilen är vass och blir därmed lite ”dum” på låga varv, menar Hans-Åke.

Men det är inget att oroa sig för, med en riktig rallyförare vid ratten är låga varav inget problem. Stig vet och kan hur en tävlingsbil skall framföras på bästa sätt. Med den enorma tid Hans-Åke lagt på projektet så hoppas han givetvis att det skall bära frukt. Med tanke på vem som sitter bakom ratten och vem som byggt bilen så är alla förutsättningar dom rätta - summerar Pierre.

Publicerad: 2024-10-22 08:56:19






Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
© Defender Trophy.Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.

Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.

Defender ...

Publicerad: 2026-06-18 17:54:40


GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Tidigare nyheter:
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
»
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.