NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Eyvind Brynildsen kung av Värmland, vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.
Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.

Efter två år med svensk och värmländsk seger i det svenska EM-rallyt blev det tronskifte när norske Eyvind Brynildsen & Jørn Listerud körde hem den tredje upplagan av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia efter en nagelbitande fight.

Toyota-föraren Brynildsen gick in i den tredje och avslutande dagen av årets tredje EM-deltävling som ledare, med ett koppel av nordiska förare flåsandes i nacken. Värmlands egen Isak Reiersen låg tvåa, bara 5 sekunder bakom, med finske Roope Korhonen och Frank Tore Larsen inom 8,6 sekunder från ledning.

Efter förmiddagens fyra sträckor, två vändor på Ängebäckstorp och årets nya sträcka Bjurerud, hade Reiersen minskat gapet till 3,8 sekunder. Jakten var på.

Reiersen var som närmast 2,8 sekunder, men med en stark avslutning på BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia kunde 37-årige Eyvind Brynildsen i sin Toyota GR Yaris Rally2 ta hem segern och bli ny kung i Värmland.
Det är otroligt. Det har varit en så tuff kamp och det har tagit mycket energi. Det är en fantastisk insats från oss båda och jag är så lättad. De sista kilometrarna var riktigt jobbiga. Jag är bara en grannkille som kör rallybil då och då – det här är något alldeles extra, säger Eyvind Brynildsen.

Finske Roope Korhonen stod för en stark avslutning, och klättrade till en andraplats.

Trea i tävlingen, med sitt första podium i FIA ERC, blev hemmasonen Isak Reiersen tillsammans med Stefan Gutavsson.
Det är otroligt. Det är konstigt, för inför den här sista sträckan var jag inte nervös, men jag är så tacksam över att jag fick chansen att göra det här. Jag vill tacka alla som gjorde det möjligt. Jag säger inte det så ofta, men jag är faktiskt stolt över mig själv, säger Isak Reiersen.

Frank Tore Larsen jagade sin första pallplats i Royal Rally, men fick nöja sig med en femteplats efter att ha blivit passerad av Italienaren Andrea Mabelini.

Fjolårets juniorvinnare Mille Johansson, och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika, slutade sexa - deras hittills bästa resultat i högsta klassen i EM.

Solberg högst upp på pallen trots allt.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia fick trots allt en Solberg högst upp på pallen, även om Oliver Solberg inte fanns på plats denna helgen. I Masters-klassen, för förare över 50 år, vann Henning Solberg.

Østberg flög längst.
Under fredagsetappen var normannen och publikfavoriten Mads Østberg i högsta grad inblandad i kampen om ledningen, men bland annat en punktering gjorde att han tappade tid och slutade åtta. Men Østberg, enligt tradition, var den som åter hoppade längst över klassiska Colins Crest - hela 43 meter!

Polskt och svensk i ERC3 & 4
Polske Tymoteusz Abramowski vann klassen ERC3, medan Victor Hansen och Ditte Kamersgaard körde hem den tvåhjulsdrivna klassen ERC4.

Mycket publik och strålande väder.
Trots en något blöt fredagsförmiddag kunde den tredje upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia avgöras i strålande sol och sommartepmeraturer. Publiken flockades såväl till sträckorna som serviceplatsen på Norra Fältet i Karlstad samt invigningen och avslutningen på Stora Torget.

Rally-SM bjöd på spännande fighter och drama.
Dom över 100 bilarna i Rally-SM gjorde EM sällskap i Royal Rally under helgen och bjöd på såväl spännande fighter, dramatik och härlig action på de nio sträckor som avverkades i helgen.

Hemmaföraren Dennis Rådström från Torsby vann samtliga sträckor i Internationella 4WD med sin Toyota Yaris, medan Peter Johansson vann den nationella klassen efter drama på avslutningen där två konkurrenter blev kvar på långsträckan Royal Forest. I 2WD var det rutinerade Patrik Flodin med Karlstad-bördige kartläsaren Göran Bergsten som vann, och junioren Moltas Olofsson med Isa Kolmbäck i högerstolen tog hem Standardklassen.

Publicerad: 2025-06-01 09:35:55






Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Tidigare nyheter:
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.